Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi diakoni w Diecezji Ełckiej 2020. Jeden z nich będzie pracował w Suwałkach [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Wczoraj (9 maja) w Diecezji Ełckiej odbyły się święcenia diakońskie. Otrzymali je akolit Sebastian Bartosz Margiewicz z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach oraz akolit Paweł Jewdokimow z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Olecku

Maj w życiu wspólnoty seminaryjnej kojarzy się z przyjmowaniem sakramentu święceń. Wczoraj (9 maja) święcenia w stopniu diakonatu przyjęło dwóch akolitów (studentów piątego roku) Wyższego Seminarium Duchownego w Ełku.

- Diakon to sługa naśladujący Jezusa Chrystusa w Jego miłości miłosiernej, pochylający się nad tymi, którzy stracili nadzieję i pomagający im tę nadzieję odzyskać” – mówił bp Jerzy Mazur podczas święceń diakonatu.

Zwracając się do kandydatów podkreślał, że święcenia diakonatu są ich dobrowolnym wyborem, dlatego podejmowana przez nich służba powinna być przesycona miłością. Nowi diakoni złożyli na ręce ordynariusza diecezji ełckiej przyrzeczenie wierności Kościołowi oraz posłuszeństwa biskupowi innego następcom, oraz śluby czystości, a po litanii błagalnej do wszystkich świętych, biskup ełcki bp Jerzy Mazur po nałożeniu rąk na głowę diakonowi i modlitwie udzielił święceń.

Nowo wyświęceni diakoni w ciągu najbliższego roku podejmą posługę w diecezji, a zarazem rozpoczną ostatni okres formacji, przygotowujący do kapłańskich święceń.

W tym roku święcenia diakonatu odbyły się w inny sposób, niż miało to miejsce w ubiegłych latach. Ze względu na stan epidemiczny w Polsce i związane z tym obostrzenia w uroczystości wzięła udział tylko najbliższa rodzina i nieliczni kapłani.

W Diecezji Ełckiej I Komunii Świętych w maju nie będzie. Biskup Jerzy Mazur wydał w tej sprawie dekret
Święcenia diakonów to pierwsza z dwóch uroczystości jakie odbędą się w maju 2020. W najbliższą sobotę (16 maja) odbędą się święcenia prezbiteratu po których przyjmujący sakrament będą pełnoprawnymi duchownymi. W naszej diecezji takie święcenia przyjmą:
diakon Tomasz Zajkowski z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Raczkach, dk. Janusz LLisowski z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Kowalach Oleckich, dk. Radosław Orchowski z parafii pw. św. Wojciecha biskupa i męczennika w Ełku, dk. Przemysław Pastewski z parafii pw. św. Rafała Kalinowskiego z Ełku, dk. Łukasz Kulikowski z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olecku oraz dk. Marcin Rymarczyk z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach.
Tu oglądasz: Słownik pojęć związanych z koronawirusem**

**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto