Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najdłuższy wykład świata trwał 121 godzin!

Redakcja
14 grudnia, w samo południe, Errol Tapiwa Muzawazi pobił Rekord Guinnesa w kategorii Najdłuższy Wykład Świata.

Errol mówił przez 121 godzin, pobijając tym samym dotychczasowy rekord indyjskiego profesora Jayasimba Ravirala (120 godz.). Wykład na temat demokracji zaczął w środę (9 grudnia) o 12.00, a zakończył wczoraj (14 grudnia) o 13.00.

Student prawa z Zimbabwe (V rok, Uniwersytet Jagielloński) zamierzał mówić przez 130 godzin, jednak ze względu na zmęczenie zdecydował skrócić wykład. Całe przedsięwzięcie było komplikowanym logistycznie zadaniem, ale to właśnie senność i wyczerpanie okazały się najtrudniejsze do opanowania.

Errol mógł robić tylko pięciominutowe przerwy po każdej pełnej godzinie wykładu lub kumulować je i wtedy odpoczywać dłużej - np. 20 min. po czterech godzinach mówienia. Były trudne momenty, ale referenta przez cały czas wspomagali przyjaciele: zmuszali do ćwiczeń fizycznych, spacerowali z nim, powtarzali "Dasz radę!". Na ścianie sali wykładowej pojawiły się kolorowe kartki z dopingującymi napisami w z różnych językach, np. "You will win - nie ma innej możliwości".

Podczas mowy otwierającej i zamykającej wykład Errol podkreślał: "Do mówienia motywują mnie miliony ludzi na całym świecie, którzy wciąż cierpią i doświadczają represji (...) Motywują mnie tysiące niewinnych istnień ludzkich, tracących życie każdego dnia w rezultacie niepotrzebnych wojen, którym można było zapobiec. Przyczyną tych wojen jest chciwość i brak tolerancji (...). Ten brak tolerancji, to brak demokracji, bo demokracja polega na tolerowaniu tego, co odmienne".

Po wykładzie Errol powiedział: - Udowodniłem sobie że dla chcącego nie ma nic trudnego. Jestem bardzo szczęśliwy, ale nie zamierzam podjąć próby ponownie, macie moje słowo. Wykład był inspirowany przez Milenijne Cele Rozwoju, zwłaszcza ósmy: globalne, partnerskie porozumienie na rzecz rozwoju.

Jego celem było zebranie środków na Ekspedycję Naukową do Afryki 2010, która pod kierownictwem Errola ruszy w styczniu na Czarny Ląd. Jej uczestnicy w ciągu siedmiu miesięcy przemierzą 23 kraje przeprowadzając w wioskach i małych miastach warsztaty inspirujące młodych ludzi do brania czynnego udziału w życiu społecznym, a także zbierając dane na temat możliwości zjednoczenia Afrykańczyków teraz i w przyszłości.

Notatki sporządzone podczas wykładu, grafik przerw, zdjęcia oraz materiał video zostaną teraz przesłane do biura Księgi Rekordów Guinnesa w Londynie. W organizacji brało udział 54 osoby z 16 krajów świata. Wszyscy zaangażowani otrzymali po wykładzie certyfikat.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto