Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież z polonijnych szkół w USA odpoczywa w Augustowie. Uczy się języka i... [ZDJĘCIA]

hel
Uczą się języka polskiego, poznają historię i zwiedzają region aby po powrocie do USA opowiedzieć swoim rówieśnikom jak żyje się w Polsce. Dzisiaj (8 lipca) wypoczywającą w Augustowie młodzież ze szkół polonijnych odwiedził minister edukacji Dariusz Piontkowski. – Mam nadzieję, że zechcecie wrócić do kraju – mówił podczas spotkania.

Minister dodał, że resort od lat dofinansowuje formy wypoczynku dla Polaków ze Wschodu, ale też z Zachodu. W tym roku na ten cel przeznaczył ponad 700 tys. zł.
Realizowany przez Centralę Polskich Szkół w USA i wspierany finansowo przez polskie Ministerstwo Edukacji projekt zakłada, że dzieci z niepublicznych szkół polskich działających w USA przyjeżdżają do naszego kraju, aby uczyć się języka, poznawać historię regionu i go zwiedzać. W tym roku 35 osób z 19 szkół polonijnych trafiło do Augustowa. – To nie są przypadkowe osoby – podkreśla Dorota Andraka, prezes centrali. – Zostały wytypowane w wyniku rekrutacji. Mają bardzo dobre wyniki w nauczaniu, a przede wszystkim wykazały się zainteresowaniem pobytu w kraju swoich przodków, bo większość z nich urodziła się już w USA i posiada podwójne obywatelstwo.
Dodaje, że w Augustowie bardzo im się podoba. Niektórzy chcieliby tutaj wrócić, a inni - jak Sebastian Serafin – w przyszłości zamieszkać. Podoba mu się zwłaszcza wieś gdzie – jak mówi – jest cicho i można siedzieć w polu.
Pochodząca z Podlasia Andraka ma nadzieję, że współpraca z ministerstwem będzie kontynuowana. W przyszłym roku chciałaby bowiem przyjechać do kraju nie tylko z polonijną młodzieżą ale także z amerykańskimi dziećmi, aby zobaczyły jak żyje się w naszym kraju.
- Jesteśmy małymi ambasadorami Polski w USA – dodaje. – Dzieci w swoich amerykańskich szkołach będą opowiadały o wakacjach, o tym gdzie były i co robiły. Będą promowały nasz kraj.
Podczas dzisiejszego spotkania, po krótkiej prezentacji swoich szkół ministrowi Piontkowskiemu, młodzież uczyła się zasad bezpieczeństwa nad wodą.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto