Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejscy urzędnicy nie ustępują w walce o drzewa na ul. Kościelnej. Jest nowa ekspertyza. Co z niej wynika?

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Miejscy urzędnicy walczą o kasztanowce na ulicy Kościelnej
Miejscy urzędnicy walczą o kasztanowce na ulicy Kościelnej archiwum
W związku z remontem ulicy Kościelnej powiat augustowski planuje wyciąć rosnące tam kasztanowce. Z uwagi na prace Rady Miejskiej nad uchwałą, która ustanowiłaby kasztanowce pomnikiem przyrody i tym samym uratowałaby je przed wycinką, ratusz zamówił specjalistyczną ekspertyzę dendrologiczną.

Rada Miejska w Augustowie podjęła uchwałę wzywającą Powiat Augustowski do wyremontowania Kościelnej z zachowaniem kasztanowców, o których pozostawienie zabiegają mieszkańcy. Społeczny komitet zebrał też kilkaset podpisów pod apelem o powołanie pomnika przyrody, co uchroniłoby drzewa przed wycinką. W toku prac Rady Miejskiej pojawiły się wątpliwości odnośnie do zupełności ekspertyz będących w obiegu. Burmistrz zlecił więc wykonanie ekspertyzy niezależnym specjalistom.

Kasztanowce zostały wnikliwie przebadane z użyciem specjalistycznych narzędzi. Wbrew wcześniejszym twierdzeniom zwolenników wycinki, aż 15 z 17 przebadanych drzew uzyskało najwyższą z możliwych notę A, dotyczącą perspektywy ich życia. Oznacza to, że pożyją co najmniej od dziesięciu do kilkudziesięciu lat. Jedynie 2 drzewa uzyskały niższą notę B, która określa ich dalsze życie na 3-10 lat. Co warte podkreślenia, wszystkie drzewa uzyskały najwyższą notę w kategorii ich znaczenia kulturowego, krajobrazowego i przyrodniczego.

- Ekspertyza, którą otrzymałem zawiera bardzo szczegółową analizę stanu każdego drzewa, które miało trafić pod topór i rozwiewa wątpliwości. Dokument daje pewność, że kasztanowce pożyją jeszcze długie lata. Przekazałem kompletną ekspertyzę Panu Staroście, aby łatwiej mógł zdecydować. Szanuję kompetencje Zarządu Powiatu i cieszę się, że Kościelna zostanie wyremontowana. Warto, aby zachować przy tym drzewa, tak jak chcą mieszkańcy - mówi Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa

Za ocaleniem drzew opowiedziały się setki mieszkańców. Augustowianie podpisywali petycje osobiście i za pośrednictwem Internetu. Listy do starosty adresowały także augustowskie dzieci. Społeczności Augustowa zależy na remoncie ulicy z zachowaniem drzew, które rosną tam od dziesięcioleci.

- Kasztanowce na Kościelnej, to nasze wspólne dziedzictwo. Musimy je szanować. To centrum miasta i kasztanowce powinny w nim zostać. Dają cień w upalne dni, łagodzą klimat, wyciszają ulicę, zapewniają schronienie ptakom, a przede wszystkim pięknie wyglądają. Z ekspertyzy wiemy, że pożyją długie lata. Apelujemy o remont Kościelnej z zachowaniem drzew. To najlepsze wyjście z sytuacji – wyjaśnia Piotr Piłasiewicz ze społecznego Komitetu Ochrony Zieleni Augustowskiej.

Decyzja, czy remontować ulicę z zachowaniem drzew, czy wyciąć je wszystkie w pień, należy do Zarządu Powiatu. Burmistrz apeluje, by podjąć inwestycje i wyremontować ulicę, ale z zachowaniem drzewostanu.
Włodarz zaoferował pomoc miejskich inżynierów, którzy mogą służyć radą. Władze miasta podkreślają, że ewentualna konieczność wymiany kolejnych kasztanowców w perspektywie lat, może i powinna być przeprowadzana stopniowo, ewolucyjnie, a nie w drodze wycięcia wszystkich drzew w pień i drastycznej zmiany krajobrazu utrwalonego przez dziesięciolecia.

- Bardzo liczę na to, że Zarząd Powiatu podejmując decyzję w ramach swoich kompetencji, podejmie inwestycję, weźmie pod uwagę wnioski z ekspertyzy oraz głos mieszkańców Augustowa i przeprowadzi ważny remont ulicy Kościelnej z zachowaniem drzew. Kasztanowce nie są przeszkodą. Jesteśmy od tego, aby sobie pomagać. Dlatego miejscy inżynierowie chętnie pomogą i doradzą jak przeprowadzić inwestycję bez szkody dla drzew, a z korzyścią dla ludzi - dodaje Burmistrz Karolczuk

Powiat augustowski dysponują dokumentacją, gdzie Podlaski Konserwator Zabytków stwierdził, że kasztanowce nadają się do wycinki. Według ekspertyzy drzewa są chore. Jeśli powiat podtrzyma swoją decyzję to drzewa zostaną wycięte jeszcze w tym miesiącu. Rozpoczęcie remontu ul. Kościelnej planowane jest na wiosnę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto