Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipcowi. Twarz ofiar Obławy Augustowskiej. Instytut Pileckiego zorganizował plenerową wystawę w Domu Turka

red
Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej - pod takim tytułem została otwarta plenerowa wystawa w Domu Turka w Augustowie. Ekspozycję można oglądać do 24 października

- Zależy nam na tym, by w symboliczny sposób twarze ofiar oraz świadectwa ich i ich bliskich na stałe zagościły w Domu Turka, którego historia naznaczona jest przemocą i cierpieniem – aby nad nim dominowały i rozświetlały jego mrok – mówi Bartosz Gralicki, pełnomocnik dyrektora Instytutu Pileckiego. - Jest to także znak, że perspektywa ofiar komunizmu zajmie centralne miejsce w narracji przyszłej wystawy stałej przygotowywanej w Domu Turka przez Instytut Pileckiego. Opowiadając prawdę o sowieckim totalitaryzmie, dyktaturze komunistycznej w Polsce i stalinowskim terrorze, oddajemy sprawiedliwość rzeczywistości historycznej, przywracamy zjawiskom właściwe proporcje, oddzielamy ofiary od sprawców i dobro od zła.

Dom Turka to dawna siedziba i więzienie NKWD w czasie pierwszej okupacji sowieckiej (1940-1941) i na przełomie 1944 i 1945 roku. Przetrzymywano tu i brutalnie przesłuchiwano tzw. wrogów ludu, stąd zarządzano masowymi deportacjami na Wschód. Od 1945 do 1956 roku mieścił się tu Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Funkcjonariusze UB znani byli z brutalności, zamordowali kilkadziesiąt osób, z czego przynajmniej kilka zginęło właśnie w Domu Turka. W obiekcie przetrzymywano także żołnierzy podziemia antykomunistycznego zatrzymanych w ramach Obławy Augustowskiej w lipcu 1945 roku.

Kilka lat temu budynek trafił w ręce prywatne. Dzięki staraniom społeczników i kombatantów obiekt został wpisany do rejestru zabytków co utrudniło właścicielowi realizację planów, czyli uruchomienie galerii handlowej.
Od lipca tego roku Dom Turka jest własnością Instytutu Pileckiego, który planuje jego gruntowną renowację, poprzedzoną inwentaryzacją i badaniami archeologicznymi w poszukiwaniu wszelkich śladów po więźniach i ofiarach.

W środę (13.10) wieczorem na terenie nieruchomości została otwarta plenerowa wystawa "Lipcowi. Twarze ofiar Obławy Augustowskiej". W wernisażu uczestniczyła m.in. prof. Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

- Nie istnieje pamięć narodu jeśli nie jest ona oparta na historii rodzin - mówiła minister. - Dlatego Instytut Pileckiego będzie prowadził akcję integracyjną. To bardzo ważne, by tutaj przyjeżdżali z całego kraju, by było to miejsce spotkań między pokoleniami. Później będziemy upominać się o pamięć Europy i świata.

Obecna na uroczystości Danuta Kaszlej, prezes Klubu Historycznego im. Armii Krajowej, który przez lata walczył o to, by w Domu Turka nie powstała galeria mówiła, że to piękny dzień, który pokazuje, że niemożliwe może stać się możliwe.

-Warto walczyć o sprawy, w których sens się wierzy - dodała. - Towarzyszą mi trzy emocje, których bym się nigdy nie spodziewała w tym miejscu. To radość, wdzięczność i nadzieja. Radość, bo w tej wspólnocie pamięci zrobiliśmy krok ku naprawianiu krzywd. Wdzięczność dla Tomasza Merty, bo bez jego decyzji o wpisie obiektu do rejestru zabytków nie byłoby szansy na stworzenie muzeum.

Od 18 października, z myślą o przyszłej wystawie stałej poświęconej Obławie Augustowskiej w „Domu Turka” Instytut Pileckiego rozpoczyna akcję zbierania pamiątek i świadectw, związanych z losami mieszkańców Augustowa i Suwalszczyzny w XX wieku. Instytut zachęca do kontaktu wszystkich gotowych podzielić się swoją historią.

Ze świadkami wydarzeń przeprowadzane będą rozmowy rejestrowane w formie wideo, które wzbogacą archiwum historii mówionej. Instytut przyjmie artefakty, pamiątki i fotografie. Dokumenty i zdjęcia, które właściciele chcieliby zatrzymać w archiwum prywatnym, zostaną zdigitalizowane a ich cyfrowe kopie będą dołączone do zbiorów cyfrowych Instytutu. Kontakt e-mail: [email protected]

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto