Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kronika 998 w Augustowie. Było 7 pożarów

RO
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Polskapresse
Zdarzenia zanotowane w okresie od 24.04.2012 do 28.04.2012 r. Ogółem odnotowano 11 zdarzeń, w tym: 7 pożarów, 4 miejscowe zagrożenia.

Charakterystyczne zdarzeń:

1. Pożar ściółki w lesie sosnowym i trawy na nieużytkach rolnych 25.04.2012r. Jaziewo gm. Sztabin.
Po dotarciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się ściółka w lesie sosnowym pożarem objęte są również młode drzewka. Ze względu, że pożar rozwijał się z dużą intensywnością na miejsce zadysponowano kolejne zastępy straży pożarnej. W pierwszej fazie działań strażacy podawali w natarciu prądy gaśnicze na teren pożaru następnie miejsce pogorzeliska dogaszano. Spaleniu uległo: ok. 1 ha ściółki leśnej i 4 ha suchej trawy na nieużytkach rolnych. Większość drzew uległa częściowemu opaleniu na wysokości ok. 1 m. W działaniach uczestniczyły trzy jednostki OSP z gm. Sztabin (Jaziewo, Jaminy, Sztabin).

2. Pożar ściółki leśnej w Nadleśnictwie Augustów 26.04.2012 r. Augustów (przy Ośrodku Królowa Woda).
W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pożarem objęta była ściółka w lesie na powierzchni ok. 100 m2. Działania gaśnicze prowadzono z użyciem podręcznego sprzętu gaśniczego ze względu na brak dojazdu na miejsce akcji. W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów i OSP Augustów-Lipowiec.

3. Pożar ściółki leśnej 27.04.2012 r. Gabowe Grądy gm. Augustów.
Spaleniu uległo ok. 300 m2 ściółki leśnej. W działaniach uczestniczył zastęp z JRG Augustów.

4. Pożar suchej trawy 27.04.2012 r. Jaziewo gm. Sztabin.
Po przybyciu na miejsce pożaru stwierdzono, że pali się sucha trawa na łące i występuje zagrożenie dla sąsiednich (drewnianych) zabudowań. Podano dwa prądy wody na palącą się trawę i drewniane ogrodzenie. Podczas działań stwierdzono, że właścicielka posesji doznała poparzenia obu dłoni (prowadziła działania gaśnicze przed przybyciem zastępu straży). Rannej 77 letniej kobiecie udzielono pomocy schładzając dłonie wodą oraz nakładając opatrunki żelowe do czasu przyjazdu karetki Pogotowia Ratunkowego. W akcji uczestniczyła miejscowa jednostka OSP. Spaleniu uległo ok. 1000 m2 suchej trawy.

Strażacy i leśnicy apelują - upalna pogoda i brak deszczu stanowi poważne zagrożenie pożarowe na terenach leśnych. Niemal w całym kraju panuje już III najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu, co oznacza, że ściółka w lesie jest bardzo przesuszona i niewiele potrzeba do powstania pożaru. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nieostrożnością ludzi oraz nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, przede wszystkim: używaniem otwartego ognia w lasach, to jest: paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, wyrzucaniem niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów oraz pociągów oraz wypalaniem roślinności i pozostałości rolniczych. Często zdarzają się także umyślne podpalenia oraz przeniesienia pożaru z terenów pól lub nieużytków.
Aby uniknąć niebezpieczeństwa powstania pożarów w lasach apelujemy do wszystkich przebywających na terenach leśnych do przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów zabronione jest: używanie ciągnika lub innej maszyny bez należytego zabezpieczenia przed iskrzeniem, rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lub zarządcę lasu, pozostawianie roznieconego ognia, korzystanie z otwartego płomienia, wypalanie wierzchniej warstwy gleby lub pozostałości roślinnych, palenie tytoniu, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, a także porzucanie nieugaszonych zapałek lub niedopałków papierosów, dopuszczanie się innych czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru.

Co zrobić gdy jesteś świadkiem pożaru? Niezwłocznie zawiadom osoby znajdujące się w strefie zagrożenia, zaalarmuj STRAŻ POŻARNĄ TEL. 998 , POLICJĘ TEL. 997, TEL. ALARMOWY 112, Podaj zebrane wcześniej informacje – cechy charakterystyczne pożaru (co się pali, gdzie, czy jest zagrożenie dla miejscowości). Podaj swoje dane personalne: imię i nazwisko oraz numer telefonu, z którego dzwonisz.

Źródło: Dyżurny PSK - Krzysztof Waszkiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto