Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs „By czas nie zaćmił i niepamięć”, czyli poszukiwanie prawdy o bolesnych kartach dziejów

hel
Ruszyła kolejna, 8. już edycja Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. Udział w nim wziąć mogą uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych

- Podobnie jak w latach ubiegłych tytuł konkursu brzmi: VIII Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej - zauważa poseł Jarosław Zieliński, który wraz z kurator oświaty organizuje przedsięwzięcie. - Analiza treści prac z poprzednich edycji wskazuje, że postawienie przed uczniami zadania w postaci poszukiwania prawdy o wydarzeniach historycznych będących przedmiotem konkursu inspiruje ich do formułowania pytań, prowadzenia samodzielnych badań, dociekań i analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków. I tym razem z zainteresowaniem będziemy oczekiwać odpowiedzi na pytanie, na ile wzrosła przez ostatni rok wiedza młodzieży o trzech bolesnych kartach naszych najnowszych dziejów: Zbrodni Katyńskiej, Katastrofie Smoleńskiej i Obławie Augustowskiej.

Parlamentarzysta dodaje, że ten rok jest wyjątkowy, ponieważ 10 kwietnia będziemy obchodzić 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, w której zginęła 96-osobowa polska delegacja państwowa, która zginęła w drodze na uroczystości z okazji 70. rocznicy mordu katyńskiego. Także w tym roku przypada 75. rocznica wielkiej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej w lipcu 1945 roku na terenie powiatów augustowskiego, suwalskiego, sejneńskiego i sokólskiego, a więc ponad dwa miesiące od zakończenia II wojny światowej, przez sowieckie i polskie komunistyczne formacje policyjno-wojskowe i polityczne (NKWD, oddziały Armii Czerwonej, MO, UB, I Pułk Praski Ludowego Wojska Polskiego, PPR), nazywanej dzisiaj Obławą Augustowską. Wiedza o tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 roku, mimo odkrywania nowych jej elementów, jest wciąż niepełna, nie jest też nadal znane miejsce spoczynku jej ofiar ani ich dokładna liczba.

Jedną z form uczczenia ofiar tych tragicznych wydarzeń, utrwalenia ich w naszej pamięci, zapewnienia im trwałego miejsca w świadomości narodowej kolejnych pokoleń Polaków, a także poszukiwania pełnej prawdy, bez przemilczeń i zakłamań o tych ważnych i bolesnych kartach naszych dziejów, może stać się udział w Konkursie „By czas nie zaćmił i niepamięć”.
Prace należy przesłać na adres: Biuro Poselskie Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Zielińskiego
ul. Warszawska 13, 15-062 Białystok, lub [email protected] do 20 kwietnia 2020.
W załączeniu regulamin konkursu.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto