MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić truskawki z rozłogów? Zadbaj o grządki, by mieć na działce dorodne owoce w kolejnym sezonie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Jedną ze sławniejszych jest truskawka kaszubska – produkt tradycyjny województwa pomorskiego. Została wpisana w 2009 r. do unijnego rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych.
Jedną ze sławniejszych jest truskawka kaszubska – produkt tradycyjny województwa pomorskiego. Została wpisana w 2009 r. do unijnego rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. unsplash.com/Sarah Janes
Truskawki, nawet te powtarzające owocowanie, skończyły sezon. Już latem i jeszcze jesienią pojawiają się rozłogi, które pozwolą powiększyć naszą przydomową plantację albo odmłodzić starsze rzędy. Podpowiadamy, kiedy sadzić truskawki w gruncie i dlaczego nie powinny rosnąć zbyt gęsto. Do tego wyjaśniamy, czemu służy koszenie liści truskawek. Należą do ulubionych owoców Polaków i poza późnymi odmianami, królują na przełomie czerwca i lipca. Spraw, by w twoim ogródku również dały dobre zbiory.

Spis treści

W przydomowych ogródkach, na działkach, rolniczych plantacjach, a nawet na balkonach uprawiamy truskawki, jedne z najpopularniejszych owoców w Polsce. Jak prowadzić własną, nawet małą plantację w ogródku, by dobrze owocowała?

Przydomowe plantacje truskawek możemy zakładać ze świeżych sadzonek dostępnych przede wszystkim wiosną albo z rozłogów, które uzyskujemy latem i jesienią w naturalnym procesie rozwodu krzaczka. Na rynku są też dostępne sadzonki frugo, głównie do użytku profesjonalnego To forma sadzonek z chłodni, które są w stanie spoczynku zimowego.

Poznaj odmiany truskawek wczesne, średnie i późne. Są też powtarzające owocowanie

Kiedy sadzić truskawki z rozłogów i nie tylko? Termin nie może być zbyt późny

Termin sadzenia truskawek to ważna sprawa dla ich przetrwania zimy i późniejszego plonowania. Plantacje truskawek można zakładać wiosną lub potem jeszcze latem, w końcu lipca i w pierwszej połowie sierpnia. Zaletą tego okresu sadzenia jest to, że rośliny szybko się przyjmują i jeszcze przed zimą silnie się rozrosną.

Truskawki na rolniczych plantacjach, ale i na amatorskich działkach sadzi się we wrześniu i w październiku oraz wczesną wiosną. Czy jeszcze na początku listopada można sadzić rozłogi truskawek? Jest ryzykowne, ponieważ późną jesienią występuje duże ryzyko uszkodzenia roślin zimą przez mróz.

Wybór odmian truskawek
Truskawki – jedyne owoce z nasionami na zewnątrz. W Polsce zarejestrowanych jest około 50 odmian truskawek, które charakteryzują się m.in. zróżnicowanymi terminami owocowania. pixabay.com

Truskawki sadzimy w dołki tak głęboko, aby stożek wzrostu znajdował się tuż nad powierzchnią gleby. Należy unikać zbytniego zagęszczenia roślin, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób i szkodników. Wskazana jest taka rozstawa, aby owocujące rośliny tylko lekko stykały się ze sobą, podpowiada Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Metody integrowanej produkcji truskawek (wydanie — styczeń 2023).

Sadzenie truskawek zacznij od wyboru stanowiska do uprawy. Trzeba je zmieniać

Pojęcie płodozmianu dotyczy nie tylko upraw rolnych, ale i ogrodniczych. Oznacza to, że warto zmieniać stanowisko uprawy danej rośliny i kwalifikuje się do tej zasady także truskawka. W dany miejscu krzaczki truskawek powinny rosnąć maksymalnie 3 lata, potem czas na zmianę. Z każdym kolejnym rokiem będą słabiej owocować.

Ważny jest dobór słonecznego i możliwie mało wietrznego stanowiska. Niekorzystne będą zagłębienia terenu, mogą tworzyć się zastoiska wody i mrozu. Odstęp między sadzonkami powinien wynosić ok. 40 cm.

Truskawek nie powinno się sadzić po sobie lub gdzie wcześniej uprawiane były

  • maliny,
  • pomidory,
  • ziemniaki,
  • ogórki,

ze względu na możliwość wystąpienia chorób — wertycyliozy bądź zgnilizny korony truskawki, wyjaśnia Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Metodyce integrowanej produkcji truskawki. "Dopuszcza się uprawę po wieloletniej uprawie malin, truskawek, pomidorów, ziemniaków lub ogórków jeżeli badanie gleby przed założeniem plantacji nie wykazały obecności Verticillium spp. i Phytophthora spp".

Najchętniej wybierane są odmiany mało podatne na choroby i szkodniki, a jednocześnie odznaczające się dużą plennością i wysoką jakością owoców. W Polsce uprawia się obecnie ok. 50 odmian truskawek.

Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Metodyka integrowanej produkcji truskawek, styczeń 2023

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kiedy sadzić truskawki z rozłogów? Zadbaj o grządki, by mieć na działce dorodne owoce w kolejnym sezonie - Strefa Agro

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto