Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanał Augustowski: Remont śluzy już zakończony

hel
Zakończyły się prace przy remoncie śluzy w Dębowie na Kanale Augustowskim. Inwestycja zrealizowana przez Wody Polskie kosztowała 210 tysięcy złotych

Zakończyła się wymiana wrót górnych na śluzie Dębowo – pierwszej śluzie Kanału Augustowskiego od strony rzeki Biebrzy. 2 skrzydła wrót o szerokości 3 m i wysokości 2,8 m każde, wykonane zostały z drewna modrzewia europejskiego. Inwestycja, wbrew pozorom nie była taka prosta. W niektórych pracach musiał pomagać nurek.

Otwarcie sezonu na Kanale Augustowskim 2019. Zobaczcie, jak z wody wygląda miasto [ZDJĘCIA]

Śluza Dębowo współpracuje z budowlami piętrzącymi stopnia wodnego Dębowo, tj. jazem o konstrukcji żelbetowej, zamykanym zastawkami drewnianymi oraz upustem młyńskim o konstrukcji żelbetowej, na którym wybudowano małą elektrownię wodną. Zadaniem śluzy jest utrzymanie żeglugi na górnym odcinku Kanału tj. do śluzy Sosnowo. Została wybudowana w latach 1826 – 1827 jako konstrukcja murowana, oblicowana piaskowcem i granitem. Dno komory śluzy wykonano z czerwonej cegły klinkierowej w formie sklepienia odwrotnego murowanego najprawdopodobniej na warstwie kamieni polnych na zaprawie z wapna hydraulicznego. Oryginalnie ściany komory i głów śluzy wykonano jako murowane z kamienia polnego i cegły („mur Prądzyńskiego”) z oblicówką z cegły klinkierowej w kolorze czerwonym. Fragmenty najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne (wnęki wrót, wnęki zamknięć remontowych, pilastry, dla urządzeń cumowniczych) wykonano z bloków kamiennych (granit, piaskowiec). Podczas remontu śluzy przeprowadzonego w latach 1945 – 1948 oblicówka z cegły została zastąpiona bloczkami betonowymi, zamontowano również nowe wrota. Kolejny remont (lata 1996 – 2004) przywrócił pierwotny kształt oblicówki ścian (cegła klinkierowa, częściowo bloki kamienne), wymieniono również nakrywy kamienne na koronie śluzy. Drewniane wrota obsługiwane są ręcznie.

Zobacz koniecznie: Jesteś na L4? Spodziewaj się kontroli ZUS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto