Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kalendarz alergika. Sprawdź, kiedy pylą rośliny, które uczulają dzieci i dorosłych

hel
W marcu pylenie rozpoczynają topole i wierzby, a w kwietniu brzozy, graby, jesiony i dęby. Zobaczcie, co uczula w jakim miesiącu

Polskie Towarzystwo Alergologiczne szacuje, że na choroby alergiczne cierpi połowa Polaków. Przyczyny rozwoju alergii nie są do końca jasne. Naukowcy mówią, że wpływ mogą mieć geny, środowisko czy zmiana stylu życia. Ze statystyk wynika, że najwięcej osób choruje z powodu roztoczy kurzu domowego. Ale nie tylko kurz przyprawia nas o ból głowy, czy łzawienie. Liczba substancji wywołujących alergię sukcesywnie się zwiększa i aktualnie sięga kilkudziesięciu tysięcy. Najczęściej występujące alergeny to: roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt , czy zarodniki grzybów pleśniowych.

Roztocza to malutkie pasożyty, których ulubionym miejscem jest sypialnia. Gnieżdżą się tam w poduszkach, kołdrach, materacach i w bieliźnie pościelowej. Ich odchody stanowią dla człowieka jeden z najsilniejszych alergenów są najczęstszą przyczyną alergii. Roztocza mogą wywoływać katar sienny, wysypki na skórze, a także migrenowe bóle głowy.

Alergia na pyłki roślin daje się we znaki osobom uczulonym już od zimy (pyli leszczyna, olcha i wierzba) aż do sierpnia kiedy przypada szczyt pylenia pokrzywy, bylicy i komosy. Każdego roku kalendarz pylenia roślin, uwzględniający fenologiczne pory roku dla poszczególnych regionów kraju ustala Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych. Polska jest podzielona na cztery regiony. Najwcześniej rośliny zaczynają pylić w południowo-zachodniej Polsce, a po około 10-14 dniach pylą na północnym-wschodzie.

Podajemy okresy pylenia najczęściej uczulających roślin uśrednione dla całego kraju.

Zobaczcie, co i kiedy pyli:

:

b]Brzoza zaczyna pylić od końca marca do początku maja. Ale najwyższe pylenie ma w kwietniu i to przez cały miesiąc. Pyłki brzozy są najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa. Fachowcy twierdzą, że brzoza najintensywniej pyli w godzinach popołudniowych. Warto o tym pamiętać przy planowaniu spacerów.

Trawy zaczynają pylić już w ostatniej dekadzie kwietnia, ale słabo. Z każdym tygodniem pylenie jest wyższe, a najwyższe rozpoczyna się w trzeciej dekadzie maja i trwa do końca drugiej dekady lipca. Później jest średnie, a dopiero w końcu września niskie. Osoby uczulone na trawy powinny wychodzić na spacer przed południem.

Bylica pyli od lipca do końca września. Ale w ostatnim miesiącu pylenie określane jest jako średnie. Natomiast najgorzej jest od 20 lipca do 20 sierpnia.

Leszczyna – jej pylenie notuje się od końca stycznia do 10 kwietnia. Ale w marcu określane jest jako średnie, a w kwietniu – niskie. Alergicy narzekają na pieczenie oczu i katar.

Olcha – pylenie olchy właściwie mamy już za sobą. Zaczyna w lutym, a kończy w pierwszej dekadzie kwietnia. W ostatniej fazie jest oceniane jako niskie.

Topola – od 10 marca do końca kwietnia. Do 20 kwietnia oceniane jest jako wysokie, później – niskie. Trzeb dodać, że topola uczula dość rzadko i niesłusznie bywa uważana za główną przyczynę wiosennych katarów.

Komosa pyli od 10 czerwca do końca września. Alergolodzy w całym okresie oceniają pylenie jako niskie.

Dąb pyli od początku kwietnia do końca maja. Przez trzy tygodnie, czyli od 10 kwietnia do 10 maja stężenie oceniane jest jako wysokie. W tym okresie najlepiej unikać miejsc, w których rosną dęby. Alergolodzy utrzymują, że na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu.

Szczaw uczula od maja do końca sierpnia. Od 10.05 do 10.08 stężenie oceniane jest jako średnie, w pozostałym okresie – niskie. Uczula rzadko, a objawy są typowe, czyli katar sienny i łzawienie.

Babka – od maja do końca września. Stężenie pyłków niskie. Dodajmy, że w naszym kraju rosną trzy gatunki babki. Dwa z nich kwitną w maju i czerwcu, a trzeci w lipcu

Czarny bez kwitnie od maja do czerwca. W czerwcu pyli najsilniej, zwłaszcza przez pierwsze dwie dekady

Pokrzywa pyli od czerwca do sierpnia. Podobno regularne picie naparu z pokrzywy pomaga zmniejszyć lub złagodzić objawy alergiczne.

Jesion pyli tylko w kwietniu. Od 10 kwietnia stężenie jest wysokie.

Cis zaczyna kwitnąć w trzeciej dekadzie marca i pyli od 10 do 30 dni. Pyłki mogą podrażnić błony śluzowe nosa i gardła.

Buk - drzewo to pyli najsilniej na początku maja. Dodajmy, że pyłki buku mają właściwości rakotwórcze

Cladosporium - grzyby pleśniowe, które znajdują się w ziemi, na mokrych liściach najbardziej uczulają od czerwca do sierpnia. Ale generalnie pylą od lutego do końca listopada.

Alergolodzy zalecają, aby osoby z pyłkowicą w okresie, gdy stężenie uczulającego pyłku w powietrzu atmosferycznym jest na danym terenie najwyższe unikali aktywności na wolnym powietrzu, otwierania okien w domu i w samochodzie. A jeśli zdecydują się na wyjście z domu powinni założyć okulary słoneczne chroniące oczy przed kontaktem z alergenem, a po powrocie do domu zmienić odzież i wziąć prysznic. Dodajmy, że na spacery najlepiej wybierać się po silnym, długotrwałym deszczu.

Na kolejnych slajdach podajemy okres pylenia drzew i traw według regionów. Slajdy zostały przygotowane przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.

Tu oglądasz: Epidemia koronawirusa. Jak wygląda kwarantanna w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto