MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Giby. Uroczystości patriotyczno-religijne za Ojczyznę [ZDJĘCIA]

OPRAC.: PL
Giby 23.09.2022
Giby 23.09.2022 UMWP
Uroczystości za Ojczyznę, Ofiary Obławy Augustowskiej, Sybiraków oraz Ofiary Września 1939 roku. W trakcie wydarzenia patriotyczno-religijnego, które odbyło się w piątek, 23 września, odsłonięto mural w hołdzie ofiarom Obławy Augustowskiej. Wzięła w nim udział Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego.

Po mszy świętej zgromadzeni przemaszerowali na wzgórze krzyży w Gibach, czyli miejsca upamiętniającego pomordowanych podczas Obławy Augustowskiej. Oddano tam hołd ofiarom największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.

Następnie uroczystości odbyły się przy Hali Sportowej w Gibach, gdzie omówiono rys historyczny i przedstawiono postaci – Ofiary Obławy Augustowskiej, które znajdują się na muralu, wyeksponowanego na ścianie Szkoły Podstawowej im. Ofiar Obławy Augustowskiej w Augustowie.

Wiesława Burnos odczytała list marszałka Artura Kosickiego, w którym pisał on o konieczności przypominania o tragicznych wydarzeniach z historii Polski

My Polacy, nigdy jednak nie zapomnimy o ofiarach Obławy Augustowskiej. Wyrażam swoje ogromne uznanie wszystkim, którzy od lat nie ustają w wysiłkach w dochodzeniu prawdy o tej największej zbrodni popełnionej na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. Niech to dzisiejsze spotkanie, umacnia nas z naszą miłość do Ojczyzny. Niech, zgodnie z przesłaniem tej uroczystości, wieczna będzie pamięć o tych, którzy, zabrani z nich siłą ze swoich rodzinnych domów przez oddziały NKWD, nigdy już do nich nie powrócili

W trakcie wydarzenia wręczono również medale „Pro Bono Poloniæ” oraz „Pro Patria”, które przyznawane są w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowaniu oraz popularyzacji poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

W uroczystościach wzięli udział m.in.

 • Adam Andruszkiewicz - sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
 • poseł Mieczysław Baszko
 • wicewojewoda Tomasz Madras
 • radny wojewódzki Bogdan Dyjuk
 • Robert Bagiński - wójt gminy Giby
 • przedstawiciele Związku Sybiraków z oddziału w Augustowie, Białymstoku i oddziału w Łomży
 • duchowni
 • mieszkańcy Gib i uczniowie szkoły

Organizatorami uroczystości byli

 • Stowarzyszenie Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach
 • Parafia rzymsko-katolicka w Gibach
 • Zarząd Główny Związku Sybiraków w Warszawie
 • Klub Historyczny im. Armii Krajowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sejnach
 • Gminny Ośrodek Kultury w Gibach

Obława Augustowska - rys historyczny

W lipcu 1945 r. Armia Czerwona wspierana przez oddziały Ludowego Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB) przeprowadziły na terenie Puszczy Augustowskiej szeroką akcję pacyfikacyjną wymierzoną w polskie podziemie niepodległościowe — określaną mianem Obławy Augustowskiej. Była to największa masowa zbrodnia na narodzie polskim po zakończeniu II wojny światowej.

Celem akcji była fizyczna eliminacja oddziałów podziemia niepodległościowego. Ofiarami Sowietów stały się również osoby podejrzane o kontakty z polską partyzantką. Według ustaleń historyków w sumie zatrzymano ponad 7 tys. osób, część z nich więziono i poddawano brutalnemu śledztwu. Ok. 600 osób było zaginionych i nigdy nie powróciło do domów. Ich dalsze losy oraz miejsce pochówku nie są do dziś znane.

Żródło: Paulina Dulewicz/UMWP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Giby. Uroczystości patriotyczno-religijne za Ojczyznę [ZDJĘCIA] - Gazeta Współczesna

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto