Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ekspresowo na Litwę. Trasa S61 Suwałki - Budzisko już otwarta. To część drogi Via Baltica

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Trasa Suwałki-Budzisko oficjalnie otwarta. Pierwsze samochody przejechały tą drogą w południe, 22 grudnia.
Trasa Suwałki-Budzisko oficjalnie otwarta. Pierwsze samochody przejechały tą drogą w południe, 22 grudnia. A. Gryza-Aneszko
Kierowcy mogą już korzystać z 24-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S61 Suwałki - Budzisko. To fragment szlaku transportowego Via Baltica.

Oddana dzisiaj (22 grudnia) do użytku droga ekspresowa połączyła Suwałki z litewską granicą na Budzisku. Fragment S61 został zrealizowany w ramach międzynarodowego szlaku transportowego Via Baltica.

- Ta droga ma szczególne znaczenie dla naszego regionu Europy, tej części Unii Europejskiej. Ten szlak komunikacyjny jest dla nas niezbędny zwłaszcza w okresie zagrożenia w jakim żyjemy - podkreślał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas uroczystego otwarcia. - Polski odcinek międzynarodowego szlaku transportowego, łączącego nasz kraj z państwami bałtyckimi, został już doprowadzony do polsko-litewskiej granicy w Budzisku. Via Baltica, bo jej częścią jest droga ekspresowa S61 Suwałki - Budzisko, to przykład determinacji obecnego rządu, a także dobrej współpracy z naszymi sąsiadami. Litwa także dostrzegła, że Via Baltica jest szczególnie istotna dla rozwoju gospodarczego naszego regionu Europy i intensywnie pracuje nad realizacją swojego odcinka tej trasy - dodał.

W ramach budowy S61 Suwałki - Budzisko powstała dwujezdniowa droga ekspresowa o długości 24,2 km. Jej nawierzchnia została wykonana z betonu cementowego. Na oddanym do ruchu odcinku wybudowane zostały dwa węzły: Suwałki Północ i Szypliszki oraz dwie pary Miejsc Obsługi Podróżnych:

  • Żubryn Wschód i Zachód,
  • Budzisko Wschód i Zachód.

- Do niedawna o takich drogach mogliśmy tylko marzyć zwłaszcza tutaj na terenie Polski Wschodniej, na terenie województwa podlaskiego i Suwalszczyzny. Teraz te drogi do nas przyszły i otwierają nas na świat - mówił poseł Jarosław Zieliński.

W ciągu nowej trasy wybudowano 34 obiekty inżynierskie: mosty, wiadukty, estakady i przejścia dla zwierząt. Przebudowane zostały drogi powiatowe i wojewódzka krzyżujące się z drogą ekspresową.

Odcinek S61 Suwałki - Budzisko kosztował ok. 1,04 mld zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych.

- Droga Via Baltica po stronie polskiej ma 220 km długości - od węzła Ostrów Mazowiecka Północ na drodze ekspresowej S8 aż do Budziska. Na ten moment funkcjonuje 135 km, bez tego fragmentu Suwałki - Budzisko, a w budowie jest jeszcze 55 km. Cała droga powinna być funkcjonalna w 2024 roku - powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA.

Oddany do użytku odcinek Suwałki - Budzisko oprócz tego, że łączy Polskę z Litwą, wydłuża także wcześniej oddane do użytku części S61.

CZYTAJ TEŻ:

Budowa granicznego odcinka S61 Budzisko-Suwałki. To trasa Via Baltica. Droga biegnie przez przesmyk suwalski. W grudniu ma być otwarta

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto