Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

#Ekspert radzi. Mikroskop w stomatologii

Agata Maksymiuk
Piotr Miazga
Stomatologia mikroskopowa dla wielu wciąż jest nieodkrytym lądem. Tymczasem mikroskop w pracy dentysty powinien być podstawowym narzędziem, jak choćby lusterko czy wiertło. Zastawiacie się dlaczego? Wszystko wyjaśnił nam Michał Dębicki, stomatolog i właściciel gabinetu Stomatologii Mikroskopowej w Szczecinie.

- W jakim celu używa się mikroskopu w stomatologii?

- Mikroskop to oczy stomatologa. Jest to podstawowe narzędzie pracy współczesnego lekarza dentysty. Pozwala nawet na 20-krotne powiększenie obrazu miejsca, którym chcemy się zająć. Dzięki temu, że widać więcej szczegółów, można i przeprowadzić zabiegi do niedawna uważane za niewykonalne jak np.: usunięcie przeszkód z kanałów korzenia zęba czy odnalezienie i leczenie wąskich i nietypowych kanałów korzeniowych.

- Czy mikroskop wykorzystuje się tylko do leczenia kanałowego?

- Na początku zastosowanie tego urządzenia sprowadzało się właśnie do zabiegów endodontycznych. Obecnie trochę się to zmieniło. Doświadczony i sprawnie operujący mikroskopem lekarz wykorzystuje go do niemal wszystkich zabiegów. Nawet w protetyce i stomatologii estetycznej czy minimalnej i dokładnej preparacji zębów pod korony lub licówki ceramiczne, a także do ich perfekcyjnego zamocowania.

- Co zyskuje pacjent lecząc zęby pod mikroskopem?

- Takie leczenie jest znacznie bardziej precyzyjne, a co za tym idzie bardziej trwałe. Skuteczność zabiegów endodontycznych i mikrochirurgicznych jest bardzo wysoka, a to pozwala zachować własne zęby na jeszcze wiele lat. W przypadku głębokich ubytków próchnicowych, usuwamy pod kontrolą powiększenia tylko zainfekowane tkanki, unikając konieczności leczenia kanałowego. Zmniejszają się w ten sposób tzw. „koszta biologiczne" zabiegów.

- Czy leczenie pod mikroskopem jest bolesne?

- Nie. Współczesne leczenie stomatologiczne bez wątpienia powinno być bezbolesne. Znieczulenie miejscowe jest standardową procedurą wykonywaną przed każdym zabiegiem poza profilaktyką. Choć i tu, jeśli zachodzi potrzeba, może zostać użyte. Wykorzystanie mikroskopu w żaden sposób nie przyczynia się do wywoływania bólu, a wręcz przeciwnie, pozwala przeprowadzać zabiegi w mniej traumatyczny i bardziej oszczędny dla tkanek sposób, co w konsekwencji sprzyja ich lepszemu gojeniu.

- Czy zawsze trzeba leczyć zęby używając mikroskopu?

- Trudno dziś sobie wyobrazić precyzyjne operacje okulistyczne, neurochirurgiczne czy laryngologiczne bez użycia optyki powiększającej. Tak samo jest z zabiegami dentystycznymi. W Stomatologii Mikroskopowej standardowo każde leczenie wykonywane jest z użyciem mikroskopu zabiegowego. Bez względu na to, czy jest to zabieg usuwania kamienia nazębnego, leczenia próchnicy, czy też leczenia kanałowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto