Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa albumy promują szlaki pielgrzymkowe w województwie podlaskim

hel
Przewodniki dla turystów pielgrzymkowych
Przewodniki dla turystów pielgrzymkowych Helena Wysocka
Coraz więcej osób uprawia turystykę pielgrzymkową. Z myślą o nich powstały specjalne przewodniki. Ich promocja odbyła się w piątek

To, jak zapowiada organizacja turystyczna, pierwsze wydawnictwa dotyczące turystyki pielgrzymkowej, ale nie ostatnie. Np. w przyszłym roku powstać na przewodnik po szlaku tatarskim.
To przyjezdni, wypoczywający w naszym regionie zwrócili uwagę na to, że brakuje oferty dotyczącej turystyki pielgrzymkowej. Nie wiadomo ani gdzie znajdują się obiekty kultu religijnego, ani które warto zwiedzieć, ani dlaczego? Stąd Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, we współpracy z władzami województwa, ale też poszczególnymi parafiami postanowiła wydać dwa przewodniki. Dwa, bo jeden dotyczy szlaku prawosławnego, a drugi katolickiego. Na tym ostatnim znalazły się m.in. sanktuarium w Krasnym-borze, w którym znajduje się cudowny obraz. Słynie on z tego, że jak głosi legenda nie daje się kopiować.
W przewodniku zaprezentowane jest także sanktuarium w Świętej Wodzie (gm. Wasilków), które powstało jako wotum dziękczynne za uzdrowienie niewidomego szlachcica. Obmył się on w tamtejszym źródełku i odzyskał wzrok. Dziś cudowne źródełko jest celem pielgrzymek chrześcijan wielu obrządków i wyznań z różnych stron świata.
Oczywiście, w kolorowym wydawnictwie nie mogło zabraknąć słynnej kolegiaty w Sokółce, gdzie dziesięć lat temu, w trakcie udzielania komunii jednemu z kapłanów wypadł na stopień ołtarza komunikant. Duchowny podniósł go i włożył do naczynia z wodą. Po tygodniu okazało się, że w kielichu jest plamka przypominająca skrzep krwi, a badania patomorfologiczne wykazały, że to tkanka mięśnia sercowego człowieka w stanie agonii.
W Sejnach autorzy przewodnika opisują m.in. figurę Matki Boskiej Sejneńskiej z Dzieciątkiem, która patronuje tej ziemi od 1602 roku. Rzeźba z lipowego drewna powstała w 1602 roku i ma nieocenioną wartość historyczną. Na świecie oprócz sejneńskiej istnieje tylko kilka takich figur typu szafkowego. Trudno wyobrazić sobie taką sytuację, że na szlaku zabrakłoby klasztoru wigierskiego, w którym w 1999 roku wypoczywał papież Jan Paweł II. Wygląd pomieszczeń, w których spędził kilka dni pozostał niezmieniony, a muzeum czynne jest w sezonie letnim. Warto dodać, że w tym roku obchodzony jest jubileusz 350-lecia przybycia kamedułów na półwysep wigierski i z tej okazji odbywa się tam wiele związanych z zakonnikami uroczystości.
Okazuje się, że coraz bardziej popularny w naszym regionie robi się szlak prawosławny. Z czego to wynika? Otóż, coraz więcej osób pracuje zza wschodniej granicy i to właśnie oni chętnie odwiedzają miejsca kultu. Mało tego, w pobliskim Augustowie, gdzie na stałe mieszka około 70 osób wyznania prawosławnego wkrótce powstanie nowa cerkiew.
– Jest taka potrzeba – mówi Jarosław Szostak z suwalskiej organizacji turystycznej. – Pracujący w naszym regionie nie mają gdzie się modlić.

Na małej wyspie archeolodzy szukają śladów życia ludzi

A jakie obiekty prawosławne znalazły się w przewodniku? Są cerkwie w Krynoczku, Piatience i Białowieży. Są też monastery w Sakach, na górze Grabarka i w Supraślu, czy Zwierkach.
Na koniec ważna informacja. Przewodniki dostępne są w centrach informacji turystycznej. Można je wziąć za darmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto