Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dom postawisz tuż obok cmentarza. Rząd szykuje rewolucję w ustawie o cmentarzach. Koroner, elektroniczne karty zgonu i inne zmiany

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Cmentarz za oknem domu czy mieszkania może brzmieć przerażająco, ale wiele osób ceni sobie tak spokojne sąsiedztwo.
Cmentarz za oknem domu czy mieszkania może brzmieć przerażająco, ale wiele osób ceni sobie tak spokojne sąsiedztwo. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Dom lub mieszkania zaledwie 35 m od muru cmentarza – taką możliwość wprowadzi nowa ustawa o cmentarzach, która wejdzie w życie w 2022 r. Dziś wymagana odległość jest znacznie większa, co blokuje wiele inwestycji mieszkaniowych. Planowanych zmian jest jednak dużo więcej, bo nowe prawo ma zastąpić przestarzałą ustawę z lat 50.

Założenia nowej ustawy o cmentarzach przedstawił serwis prawo.pl. Jak wyjaśniają autorzy nowych przepisów, rewolucja w przepisach jest konieczna, bo obowiązująca dziś ustawa powstała w 1959 r. W gruncie rzeczy jest nawet starsza, bo w dużej mierze powiela rozwiązania uchwalone jeszcze w 1932 r. Trudno się więc dziwić, że prawo dotyczące pochówków i cmentarzy jest dziś mocno przestarzałe.

Dom i mieszkanie 35 m od cmentarza. Samorządy chcą 10 m

Jedną z ważniejszych zmian ma być zmniejszenie wymaganej odległości między cmentarzami a budynkami. Dziś musi to być:

  • minimum 150 m dla budynków niepodłączonych do sieci wodociągowej,
  • minimum 50 m dla budynków podłączonych do sieci wodociągowej.

Po zmianach te przepisy pozostaną w mocy, ale pojawi się nowa możliwość – budowy 35 m od cmentarza. Będzie to możliwe, jeśli obiekt jest podłączony do wodociągu, a za murem cmentarza znajduje się kolumbarium (pomieszczenie zawierające urny z prochami). Będzie to dotyczyło budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego oraz użytku publicznego. Wprowadzenie nowej zasady pozwoli na budowę domów i mieszkań w miejscach, gdzie dotąd było to niemożliwe.

Zdaniem samorządów przepisy należałoby jeszcze bardziej poluzować. Związek Miast Polskich chciałby, żeby zabudowa była możliwa już 10 m od muru cmentarza. Jak argumentują, kolumbaria nie zagrażają ludzkiemu zdrowiu, więc nie ma potrzeby zachowywania aż 50-metrowej odległości od budynków.

– Czekamy na opinię Głównego Inspektora Sanitarnego, jeżeli będzie wynikało z niej, że nie ma przeszkód, aby budować bliżej niż 50 m, będziemy walczyć o zmniejszenie odległości – mówi w rozmowie z prawo.pl Marek Wójcik z ZMP.

.

Cmentarz wyznaniowy trudniejszy do likwidacji

O ile zmniejszenie wymaganej odległości cmentarza od zabudowy ułatwi budowę mieszkań i domów, o tyle kolejna planowana zmiana to utrudni. Rząd chce bowiem zwiększyć kontrolę kościołów i związków wyznaniowych nad miejscami pochówku.

Dziś likwidacja cmentarza jest możliwa po 40 latach od ostatniego pochówku. Po upływie tego czasu władze samorządowe mogą zdecydować o likwidacji cmentarza i przeznaczeniu danego terenu np. pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli cmentarz należy do kościoła lub związku wyznaniowego, samorząd musi dodatkowo uzyskać zgodę właściciela na likwidację.

Jak pisze bezprawnik.pl, po zmianach w prawie tylko właściciel cmentarza będzie mógł zadecydować o jego likwidacji. Oznacza to, że kościoły i związki wyznaniowe będą mogły blokować zabudowę, nawet jeśli cmentarz od lat nie jest używany.

Koroner stwierdzi zgon zamiast lekarza

Nowe przepisy dotyczące zabudowy cmentarzy i terenów pobliskich to jednak dopiero początek, bo nowa ustawa o cmentarzach zmieni znacznie więcej. Najważniejsze z nich to:

  • powołanie instytucji koronera – będzie on stwierdzał i dokumentował zgon (dziś częstym problemem jest szybkie znalezienie lekarza, który się tym zajmie),
  • wprowadzenie elektronicznej karty zgonu i elektronicznej karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu,
  • nowe zasady postępowania ze zwłokami i prochami – chodzi m.in. o przewóz szczątków ludzkich, dokonywanie pochówków poza cmentarzami oraz kremację,
  • nowe, ujednolicone i uproszczone zasady rezerwacji miejsca pochówku oraz likwidacji grobów,
  • zwiększenie porządku na cmentarzach przez wprowadzenie m.in. elektronicznych ksiąg cmentarnych i rejestru grobów,
  • nowe zasady ochrony grobów osób zasłużonych dla Polski.

Przy okazji tych zmian ma również zostać uregulowana branża pogrzebowa. Pojawi się m.in. rejestr przedsiębiorców oraz zakaz działalności dla firm niezarejestrowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dom postawisz tuż obok cmentarza. Rząd szykuje rewolucję w ustawie o cmentarzach. Koroner, elektroniczne karty zgonu i inne zmiany - RegioDom.pl

Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto