Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bogdan Dyjuk wiceprzewodniczącym Rady Ekspertów ds. Turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Archiwum
Rozmowa z Bogdanem Dyjukiem, radnym Sejmiku i nowo powołanym wiceprzewodniczącym Rady Ekspertów ds. Turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.

Proszę powiedzieć czym zajmować się będzie rada, do której został Pan powołany?

Zasiada w niej dwadzieścioro naukowców, działaczy, samorządowców i przedsiębiorców, którzy mają wesprzeć funkcjonowanie turystyki poprzez inicjowanie działań na rzecz jej zrównoważonego rozwoju, konkurencyjności oferty polskiej na rynku międzynarodowym czy tworzenia innowacyjnych produktów turystycznych.

Jest Pan również prezesem Lokalnej Grupy Działania Kanał Augustowski. Czy nowa funkcja daje nadzieję na to, że szlak wodny będzie lepiej promowany?

Taką mam nadzieję, choć wokół Kanału Augustowskiego, Biebrzy i Czarnej Hańczy sporo się dzieje. W ubiegłym roku z naszej oraz fundacji Biebrzański Park Narodowy inicjatywy zostały zgłoszone przez władze województwa do Krajowego Planu Odbudowy projekty służące rozwojowi turystyki, które mają być zrealizowane do 2026 roku. W grę wchodzi m.in. budowa nowych szlaków rowerowych, Miejsc Obsługi Rowerzystów czy infrastruktury turystycznej wokół jezior położonych w strefie Kanału Augustowskiego. Władze Augustowa chcą budować m.in. Muzeum Kanału Augustowskiego czy ośrodek plażowy nad jeziorem Necko. A gmina Płaska m.in. marinę wodną.
Udało się też doprowadzić do sytuacji, że doradcy Związku Miast Polskich przygotowują strategię rozwoju turystyki wokół kanału i jest ona niezbędna przy ubieganiu się o fundusze unijne.

O potrzebie budowy infrastruktury w strefie kanału mówi się od lat i, mam wrażenie, że tylko się mówi...

Rzeczywiście założenia “Strategii zintegrowanego markowego produktu Kanał Augustowski jako elementu produktu międzynarodowego” powstałej w 2005 r., zostały zrealizowane w niewielkim stopniu. Teraz jest szansa na skorzystanie ze środków w ramach programu Polski Wschodniej. W mojej ocenie to ostatni moment na to aby Kanał Augustowski nie był tylko atrakcją, a stał się produktem turystycznym i motorem rozwoju regionu.

Z czego, w Pana ocenie wynika brak konkretnych działań. Samorządy nie mają pieniędzy, chęci do działania czy pomysłów?

Działają trochę po omacku i patrzą terytorialnie, czyli do granicy swojej gminy. Tymczasem należy na Kanał Augustowski spojrzeć globalnie, także poprzez infrastrukturę w sąsiednich gminach. Dlatego zaprosiliśmy do współpracy wszystkie samorządy zlokalizowane wokół kanału, ale też Czarnej Hańczy i Biebrzy do współpracy i staramy się ich działania konsolidować. Mam nadzieję, że skutecznie.

Dziękuję za rozmowę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto