Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Augustowska teleopieka osób starszych

OPRAC.:
Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
UM Augustów
Stu seniorów z Augustowa bierze udział w projekcie „Otoczeni Troską”. Dla efektywnego wsparcia osób starszych, miasto połączyło pracę specjalistów z możliwościami, które oferują technologie teleinformatyczne - tak powstała pierwsza, augustowska teleopieka.

Augustów wraz ze Stowarzyszeniem Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” z Suwałk w kwietniu tego roku rozpoczął realizację 1,5-rocznego projektu noszącego nazwę: „Otoczeni Troską”. Pilotażowy projekt skierowany jest do grona stu seniorów.

Sprawna pomoc od specjalistów

Uczestnicy projektu, zgodnie z potrzebami, otrzymują wsparcie: fizjoterapeuty, psychologa, pielęgniarki i terapeuty zajęciowego. Usługi specjalistów umożliwiają utrzymanie uczestników projektu w jak najlepszej kondycji.

Teleopieka przez całą dobę

Jednym z kluczowych elementów projektu jest teleopieka dla seniorów. Szeroka dostępność nowych technologii pozwala na bieżąco monitorować stan zdrowia podopiecznych i reagować na sytuacje zagrożenia. Nowoczesna technologia połączona jest z pracą profesjonalistów Całodobowego Centrum Telemedycznego, w którym pracują wykwalifikowani ratownicy medyczni. Pomoc działa przez całą dobę.

Każdy ze 100 seniorów biorących udział w projekcie został zaopatrzony w urządzenie do teleopieki w formie zegarka na rękę lub wisiorka na szyję. Urządzenia całodobowo monitorują parametry życiowe, a w nagłych wypadkach zawiadamiają centrum telemedyczne. Ponadto, zgodnie z indywidualnymi potrzebami, wyposażyliśmy seniorów w mini-sejfy na klucze do domu oraz czujniki, które wykrywają zagrożenie życia lub zdrowia w ich domach, np. czujniki dymu, czujniki upadku.

„Otoczeni troską”

Program wsparcia dla seniorów nosi nazwę „Otoczeni troską”. Na ten cel, Miasto Augustów wraz z Centrum Aktywności Społecznej „Pryzmat” pozyskało niemal 2 miliony złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Po stronie miasta realizatorem projektu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Augustowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto