Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Augustów. Święto 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Święto I Pułku Ułanów Krechowieckich im. pułkownika Bolesława Mościckiego obchodzono w niedzielę (24 lipca) w Augustowie. To najstarszy i jeden z najlepszych pułków polskiej kawalerii, który w okresie międzywojennym stacjonował garnizonem w Augustowie.

Augustowskie obchody święta 1 Pułku Ułanów Krechowieckich rozpoczęły się mszą świętą. Niedzielne święto związane było z rocznicą zwycięskiej bitwy pod Krechowcami. 24 lipca 1917 roku pułk odniósł zwycięstwo nad wojskami trzech zaborców. Ułani krechowieccy pokonali najpierw wojska niemiecko-austriackie, a potem oddziały rosyjskie. Dzięki temu zwycięstwu przeszli do historii polskiej wojskowości

– Był to Pułk wyjątkowy, nie tylko dlatego, że nosił cyfrę porządkową 1., choć ona też mówi o jego znaczeniu w szeregu oddziałów polskiej kawalerii, ale przede wszystkim dlatego, że wyróżniał się wyjątkowymi dziejami bojowymi. W szczególności w dniach od 22 do 24 lipca 1917 r. bronił najpierw mieszkańców Stanisławowa przed rosyjskim żołdactwem, a potem stoczył zwycięską bitwę pod Krechowcami z wojskami austriacko-niemieckimi – walczył więc z wojskami wszystkich trzech zaborców i dzięki temu stał się symbolem ustawicznej walki narodu polskiego o niepodległość. To ten Pułk, jako jeden z pięciu, został odznaczony orderem Virtuti Militari piątej klasy i miał w swoich szeregach 97 kawalerów krzyża Virtuti Militari oraz 650 kawalerów Krzyża Walecznych. Do tych chlubnych tradycji nawiązał Batalion Czołgów Ułanów Krechowieckich z Orzysza, który od 2017 r. legitymuje się proporcem będącym wierną rekonstrukcją sztandaru 1 Pułku Ułanów Krechowieckich - mówił podczas uroczystości ich organizator starosta augustowski Jarosław Szlaszyński.

Pułk był jednostką konną. Wiosną 1921 roku ułani Krechowieccy zajęli koszary w Augustowie i stacjonowali tu osiemnaście lat. Po sprowadzeniu się do miasta - znacząco podnieśli jego rangę.

Jarosław Zieliński – Poseł na Sejm RP w swoim wystąpieniu zaznaczył, że tradycje wojskowe, ich kultywowanie i wiedza o przeszłości, są jednym z najważniejszych elementów i podstaw patriotyzmu.

– Niepodległości trzeba zawsze bronić, dziś również ważne jest umacnianie polskiej armii i skuteczne sojusze, ale to wszystko byłoby niewystarczające, gdyby nie ten czynnik najważniejszy – patriotyzm Polaków, który jest podstawową gwarancją służby Ojczyźnie i niepodległości, powiedział Poseł Zieliński.

Obchody uświetniła kompania honorowa wystawiona przez Batalion Czołgów Ułanów Krechowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Podczas uroczystości wręczono medale za zasługi. Obchodom w Augustowie towarzyszył pokaz sprzętu wojskowego oraz sprawności bojowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto