MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Augustów. Przeprowadzki do Ratusza nie będzie, potrzebne są dodatkowe pieniądze

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Helena Wysocka
Kilka milionów złotych muszą jeszcze wygospodarować augustowskie władze po to, aby dokończyć remont budynku na potrzeby Ratusza. Z tego powodu przeprowadzki do nowej siedziby w tym roku, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie będzie.

– Nie wiem kto ustalał zakres zleconych prac, ale efekt jest taki, że najpierw firma ułożyła kostkę brukową, a teraz będzie musiała ją częściowo rozkuć i zamontować oświetlenie – mówi zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz. – Takich „kwiatków”, które znacznie podrożą koszty przedsięwzięcia jest znacznie więcej.
O tym, aby siedzibę urzędu miasta przenieść do budynku po byłej szkole przy ulicy Młyńskiej ówczesne władze miasta zdecydowały w minionym roku. Na przebudowę obiektu radni zarezerwowali 8,5 mln złotych, z czego około 2 mln udało się pozyskać z zewnątrz. Ale szybko okazało się, że i tak pieniędzy jest zdecydowanie za mało. Wyłoniona w drodze przetargu firma zażądała o dwa miliony więcej i to nie za wszystko.
- Okazało się, że urzędnicy dopasowali zakres robót do posiadanych środków – dodaje wiceburmistrz. – W ten sposób uśpili czujność radnych, nie domagali się dodatkowych pieniędzy. Ale efekt jest taki, że w jednym pomieszczeniu firma ma wykonać posadzkę, choć brakuje ściany, a w drugim pomalować ściany, choć nie ma podłogi. Z tej racji budynku do czasu zakończenia wszystkich prac użytkować absolutnie nie można.
Jak do tego doszło, trudno powiedzieć. Urzędujący wówczas burmistrz Wojciech Walulik wczoraj nie odbierał telefonu.

Inwestycje w powiecie augustowskim. Będą pieniądze na remonty pięciu dróg

Obecni włodarze próbowali poprzedników błędy naprawić i w marcu tego roku ogłosili przetarg na wykonanie brakujących elementów. Ale potencjalny wykonawca zażądał ponad trzy miliony złotych, czyli milion więcej niż posiadał samorząd. Przetarg został więc unieważniony, a tym samym termin realizacji inwestycji musi być wydłużony.
– Chcielibyśmy w przyszłym roku przeprowadzić się do nowej siedziby – zapowiada wiceburmistrz Chodkiewicz. – Pozostałe do wykonania prace będą podzielone na dwie części. Pierwszą chcemy zrealizować jeszcze w tym roku, niebawem będziemy szukali wykonawcy.
Tyle tylko, że samorząd, którego kondycja finansowa i tak nie jest najlepsza może zapłacić wykonawcy dużo więcej niż gdyby nie był postawiony pod murem. Wiadomo bowiem, że inwestycję musi dokończyć niezależnie od tego ile jeszcze będzie kosztowała.
– Jesienią minionego roku uprzedzaliśmy, że decyzja o przebudowie obiektu może być brzemienna w skutkach w sensie finansowym – mówi opozycyjny radny i członek komisji rozwoju Adam Sieńko. – Niestety, nikt nas wtedy nie słuchał. A jest to już kolejne przedsięwzięcie, po budowie bazy dla kajakarzy, które nie było przemyślane i generuje niepotrzebne koszty.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto