MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Augustów: Obelisk poświęcony pamięci inż. Antoniego Zygmunta Downarowicza zostanie odsłonięty w mieście

hel
Odsłonięcie obelisku poświęconego pamięci inż. Antoniego Zygmunta Downarowicza i wspólne śpiewanie pieśni - tak gospodarstwo Wody Polskie chce uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości odbędą się 10 listopada o godz. 10 przy ul. 29 Listopada 5.

Inż. Downarowicz urodził się 24 maja 1881 roku w majątku Anielów, gmina Pogiry (okręg wileński na Litwie). W latach 1936–1940 był Kierownikiem Państwowego Zarządu Wodnego w Augustowie, później st.inż. Dyrekcji Dróg Wodnych Dniep-Dźwina oraz Kierownikiem VII Odcinka Dróg Wodnych w Grodnie.

Augustów: Pracownicy Ratusza mogą się szkolić, ale muszą podpisać lojalkę

Budowniczy wielu budowli hydrotechnicznych m.in. mostu w Niemenczynie na Wilji. Za swoje zasługi był wielokrotnie odznaczany m.in. Srebrnym Krzyżem Walecznych (1920); Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari (1920); Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości (1929), czy Krzyżem Zasługi (1937).
Został rozstrzelany przez Sowietów we wsi Pyszki koło Grodna 20 lipca 1944 r., w czasie próby przedostania się do dowództwa Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej wraz z dokumentacją dróg i budowli wodnych rejonu Kanału Augustowskiego i Niemna. Od soboty będzie miał swój obelisk w Augustowie. W uroczystości ma uczestniczyć rodzina wielkiego budowniczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto