Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Augustów. Nowa atrakcja turystyczna. Jest koncepcja, teraz czas na projekt i budowę

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Poznaliśmy zwycięzców konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji kładki pieszo-rowerowej nad rzeką Nettą wraz z wieżą widokową i zagospodarowaniem okolicznego terenu. Zwyciężył projekt konsorcjum firm projektowych z Kielc i Mysłowic. Cała inwestycja ma powstać w przeciągu 3-4 lat.

To inwestycja, na którą czeka Augustów. Kładka, która ma powstać w miejscu wypływu rzeki Netty z jeziora Necko połączy dzielnicę Borki z dzielnicą uzdrowiskową.

- To bardzo ważna inwestycja na którą czeka Augustów. Kładka połączy Borki z dzielnicą uzdrowiskową. Okolica przejdzie kompletną metamorfozę. To miejsce będzie nową wizytówką Augustowa - zapowiedział Mirosław Karolczuk, burmistrz Augustowa.

Władze miasta ogłosiły konkurs architektoniczny, który miał na celu wyłonić koncepcję kładki pieszo-rowerowej. Architekci musieli uwzględnić także zaprojektowanie wieży widokowej, tężni, parku ekologicznego oraz nowego ciągu pieszo rowerowego łączącego kładkę z plażą Bielnik i ulicą Nad Nettą. Wygrała koncepcja zaproponowana przez konsorcjum firm z Kielc oraz z Mysłowic.

- Kładka jest dosyć prosta w swojej konstrukcji, jedynym elementem ekstrawaganckim jest jej przebieg, jest jakby wycinkiem koła. Odseparowaliśmy na nim pas pieszy od rowerowego, a dzieli je taka długa ława. Formę wieży definiuje stalowo-drewniana konstrukcja - zdradził Przemysław Sokołowski, jeden ze współautorów koncepcji. Dodał, że na wieży według ich projektu są trzy tarasy, a kładka połączy brzegi Netty 5 metrów nad lustrem wody.

Projekt, według przedstawicieli sądu konkursowego, jest atrakcyjny i funkcjonalny oraz dobrze łączy się z przyrodą.

- Kładka ma być obiektem inżynieryjnym, który będzie pełnił funkcję użytkową, ale ma być również bogata w walory estetyczne. Sama w sobie ma być atrakcją turystyczną. Poza kładką i wieżą autorzy mieli zaproponować trybuny pod kładką od strony jeziora, na terenie od strony dzielnicy Borki sieć podestów, które będą stanowić park ekologiczno- edukacyjny, tężnie bądź inhalatorium, toalety miejskie, obiekty parkingowe, zaplecze małej gastronomii - wyliczył Wojciech Rafałko, przewodniczący sądu konkursowego.

Zwycięska koncepcja będzie stanowiła, po uwzględnieniu pokonkursowych zaleceń sądu konkursowego, podstawę do sporządzenia kompletnej dokumentacji projektowej oraz innych opracowań planistycznych.

Autorzy zwycięskiej pracy otrzymali w nagrodę 30 tysięcy złotych.

- Mamy obrany kierunek, który będziemy zgodnie z planem realizować. Teraz zaprosimy zwycięskich autorów do negocjacji o wykonanie projektu technicznego. To skomplikowane przedsięwzięcie, jednak chciałbym, aby udało się wykonać całą dokumentacją w przeciągu 12 miesięcy – tak, abyśmy w przyszłym roku mogli starać się o pozwolenie na budowę i rozpoczęcie realizacji całej inwestycji - zapowiedział burmistrz Augustowa.

Budowa obiektu ma kosztować nawet 50 milionów złotych. Sam projekt techniczny to milion złotych. Władze Augustowa zapowiadają, że inwestycja ma być ukończona i oddana do użytku maksymalnie za 4 lata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto