Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Augustów. Akcja ratunkowa na jeziorze Necko. Pod wędkarzem załamał się lód

OPRAC.:
Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Służby przypominają, iż zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne, a wejście na nie - ryzykowne. Wędkarz z jeziora Necko miał dużo szczęścia
Służby przypominają, iż zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne, a wejście na nie - ryzykowne. Wędkarz z jeziora Necko miał dużo szczęścia KP PSP w Augustowie
Było o krok od tragedii. Mężczyzna wpadł do wody prawie 800 metrów od brzegu. W momencie przybycia ratowników, miał objawy hipotermii.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 7 lutego. Do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie wpłynęło zgłoszenie o wędkarzu, pod którym załamał się lód na jeziorze Necko.

- Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów PSP okazało się, iż osoba ta znajduję się w odległości około 750 metrów od linii brzegowej. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dotarciu do osoby poszkodowanej, a następnie przy pomocy sań lodowych ewakuowaniu go na brzeg - relacjonuje st. kpt. Paweł Bukrejewski z KP PSP w Augustowie.

Zobacz także: Siemianówka. Załamał się lód pod dwiema osobami. Strażacy ich uratowali

Mężczyzna przytomny, ale z objawami hipotermii, został przekazany załodze ratownictwa medycznego.

Prócz pogotowia, w działaniach brały udział Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno- Nurkowego w Augustowie, Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno- Nurkowego w Suwałkach, Ochotnicza Straż Pożarna Augustów – Lipowiec oraz policja.

Służby przypominają, iż zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Ryzykowne jest każde wejście na lód. Jego minimalna grubość powinna wynosić 10 cm. Problem w tym, że pokrywa lodowa - nawet przy bardzo niskich temperaturach - w różnych miejscach ma różną grubość. Np. lód jest zawsze cieńszy w miejscu, gdzie rozrastają się trzciny, a także w okolicach tam, mostów, śluz i ujścia wody.

W sytuacji załamania się lodu wyjście z lodowatej wody jest bardzo trudne, nawet dla osoby dobrze pływającej. Taka sytuacja może się skończyć tragicznie. Głównym powodem śmierci jest wspomniana hipotermia.

Czytaj też: Ćwiczenia transgraniczne w Zabłudowie. Podlascy i litewscy strażacy uczestniczyli w szkoleniach

Oto kilka podstawowych zasad, które warto znać, gdy pod nami załamie się lód lub też jesteśmy świadkami takiego zdarzenia z udziałem innej osoby.

Jeśli załamie się pod tobą lód:

  • natychmiast wołaj o pomoc,
  • nie wykonuj gwałtownych ruchów,
  • spróbuj wydostać się na lód w kierunku, z którego przyszedłeś,
  • jeżeli lód załamuje się przed tobą, posuwaj się w kierunku, z którego przyszedłeś, załamując przed sobą lód tak daleko, jak będzie to możliwe (jeśli lód nie będzie się już załamywał, wydostań się na niego),
  • po lodzie poruszaj się, czołgając, a gdy tafla lodu będzie robiła się coraz grubsza, przemieszczaj się na czworakach,
  • znajdź ciepłe schronienie najszybciej, jak to możliwe,
  • jeśli nie możesz wydostać się na lód, wołaj o pomoc i staraj się nie ruszać (ograniczysz w ten sposób utratę ciepła z organizmu).

W czasie przebywania na lodzie z chwilą usłyszenia jakichkolwiek trzasków czy zauważenia pęknięć, bezzwłocznie zatrzymaj się i bardzo spokojnie, bez paniki, wycofaj się na przebytą wcześniej trasę i natychmiast zejdź z lodu.

Kiedy zauważysz osobę, pod którą załamał się lód:

  • natychmiast wezwij pomoc,
  • nie wchodź na lód, ponieważ jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że pod tobą również się załamie,
  • jeżeli poszkodowany jest blisko brzegu, postaraj się podać mu jakiś przedmiot lub rzucić coś, czego mógłby się trzymać (np. linę, gałąź, kurtkę),
  • pomóż poszkodowanemu wydostać się na krawędź lodu,
  • po wyciągnięciu poszkodowanego zabezpiecz go przed utratą ciepła (zdejmij mokre ubrania, okryj czymś suchym, podaj ciepły napój, słodki baton).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto