Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Archiwum Państwowe w Suwałkach. Prac przy przebudowie nie widać, ale idą pełną parą [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Rozbudowa i modernizacja budynku Archiwum Państwowego idzie pełną parą. Zdjęcia prezentują postęp prac od jesieni minionego roku
Rozbudowa i modernizacja budynku Archiwum Państwowego idzie pełną parą. Zdjęcia prezentują postęp prac od jesieni minionego roku Archiwum Państwowe w Suwałkach
Prace związane z remontem i rozbudową budynku Archiwum Państwowego w Suwałkach idą pełną parą. - Szacujemy, że w drugiej połowie roku opuścimy część frontową budynku i przeniesiemy zbiory do nowych magazynów - mówi dyrektor archiwum Tadeusz Radziwonowicz. - Natomiast prace w całym obiekcie zostaną zakończone w tym, lub w przyszłym roku.

Archiwum Państwowe w Suwałkach mieści się w zabytkowej kamienicy przy Kościuszki. Obiekt składa się z czterech segmentów, ale dwa z nich znajdowały się w bardzo złym stanie technicznym i nie były użytkowane. Dzięki dotacji z ministerstwa kultury rozpoczął się ich gruntowny remont. Inwestycja sprawi, że powierzchnia użytkowa archiwum zostanie podwojona, a to zapewni zapewni prawidłowe funkcjonowanie placówki na kolejne minimum 30 lat.

Prace rozpoczęły się wiosną minionego roku i choć od ulicy Kościuszki niewiele widać, to postępują zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem. Dyrektor Radziwonowicz szacuje, że w drugiej połowie tego roku część obiektu będzie już gotowa i pracownicy archiwum tam się przeniosą, aby wyłonionej w drodze przetargu firmie udostępnić obiekt od frontu. Wraz z przenosinami pracowników do nowych magazynów trafią również archiwalne zbiory, a to nie jest takie proste zadanie jakby się wydawało. Tylko archiwalna biblioteka liczy około 10 tysięcy tomów akt, które trzeba będzie przenieść. Jest jeszcze mały problem, ponieważ niektóre z dokumentów przed przeniesieniem do magazynu trzeba będzie "odkazić".

- Czekamy na kolejne wyniki badań, ale z tych, które już otrzymaliśmy wynika, że na niektórych dokumentach jest grzyb, który rozkłada papier - precyzuje dyrektor. - Trzeba będzie poddać je fumigacji. Na szczęście, nie będzie tego dużo. Z moich szacunków wynika, że do komór trzeba będzie przewiezć sto, góra pięćset metrów bieżących akt.

Wstępnie szacowano, że remont archiwum zakończy się w tym roku i najprawdopodobniej tak się stanie. Ale -jak mówi dyrektor Radziwonowicz - czasy nie są łatwe, pandemia utrudnia wiele działań, a w takiej sytuacji nie należy wykluczyć, że nowo wyremontowane archiwum zobaczymy dopiero w 2021.

Suwalskie archiwum działa nieprzerwanie od 1955 roku i do tej pory zgromadziło tysiące akt, głównie z XIX i XX wieku. Do szczególnie cennych należą akta stanu cywilnego różnych wyznań, zachowane od 1808 roku, księgi hipoteczne, akta sądowe czy notariuszy.
Do archiwum trafiły też materiały wytworzone przez partie polityczne, spółdzielnie, stowarzyszenia czy osoby prywatne. Wśród tych ostatnich są bogate zbiory fotograficzne Tadeusza Smagacza i Romana Łysionka.

Tu oglądasz: Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto