Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Adwent 2020. Kiedy się zaczyna, ile i do kiedy trwa? Co to jest adwent, symbole adwentu

red.
Adwent 2020
Adwent 2020 Piotr Idem / Polska Press
Dla chrześcijan to czas wyjątkowy. Adwent przed Bożym Narodzeniem jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa i czas duchowego przygotowania do świąt. Adwent w kościele katolickim rozpoczyna się w niedzielę 29.11.2020 i obejmuje cztery nadchodzące niedziele.

Kiedy adwent 2020

Nazwa adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus - oznaczającego przyjście, nadejście króla.
Na adwent składają się cztery niedziele adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczyna się w Kościołach chrześcijańskich nowy rok liturgiczny. W okresie adwentu dominuje w liturgii kolor fioletowy - w Kościele katolickim kapłan zakłada do mszy ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi, a w trzecią niedzielę może zastąpić go kolorem różowym (ta niedziela adwentu jest obchodzona radośnie)

Kiedy zaczyna się adwent 2020

Adwent 2020 zaczyna się w niedzielę 29 listopada i trwa cztery tygodnie.
Tradycją w Kościele katolickim są odprawiane w tym okresie o świcie msze, zwane roratami. To msze ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.

Niedziele adwentu 2020:

  • 29 listopada
  • 6 grudnia
  • 13 grudnia
  • 20 grudnia

Ile trwa adwent 2020
Adwent, w liturgii Kościoła katolickiego, można podzielić na dwa okresy:
- od początku adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów);
- od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).

Symbole i zwyczaje adwentu
* wieniec adwentowy – w formie okręgu, składa się z gałązek choinki, na których umieszcza się 4 świece, symbolizujące 4 niedziele adwentu. Co niedzielę zapala się kolejną świecę. Pierwsza świeca jest świecą pokoju, druga wiary, trzecia miłości, czwarta nadziei;

* kalendarz adwentowy – służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł pochodzi z XIX wieku od niemieckich luteran. Zwyczaj ten znany jest i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie w rodzinach chrześcijańskich.

* lampion adwentowy – jest to rodzaj lampki, wykonanej w kształcie czworoboku zamkniętego, którego ścianki przypominają gotyckie witraże z symbolami chrześcijańskimi lub scenami biblijnymi. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece lub małą żarówkę na baterię. Lampionami oświetla się pierwszą część mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność.

Adwent świece Caritas
Co roku, podczas adwentu, świece Caritas są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce. Środki zebrane dzięki dystrybucji świec Caritas, prowadzonej w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom są przeznaczone m.in. na m.in. finansowanie wakacyjnego wypoczynku, posiłków, stypendiów oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu.

Adwent 2020 apel Prezydium Konferencji Episkopatu Polski
Biskupi podkreślają że tegoroczny adwent będzie wyjątkowy, gdyż pandemia zmieniła codzienny sposób funkcjonowania, również w wymiarze duszpasterskim i praktyk religijnych. Mimo tego zachęcają wiernych „do uczestnictwa w codziennych mszach świętych roratnich, do sakramentu pojednania, do prywatnej bądź wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu tygodnia, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych.

Jednocześnie zwrócili się do kapłanów „o jeszcze większą gorliwość duszpasterską – zgodnie ze wskazaniami swoich biskupów – zwłaszcza odnośnie do celebracji Eucharystii, posługi konfesjonału i innych sakramentów oraz duszpasterskiego towarzyszenia wiernym w ich codziennych zmaganiach”. Poprosili także księży proboszczów o stworzenie wiernym możliwość uczestnictwa w rekolekcjach adwentowych zarówno w kościele, jak i on-line.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na podlaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto