Adam Małysz srebrnym medalistą!

Małysz zdobył srebrny medal olimpijski w konkursie skoków narciarskich na skoczni normalnej w Whistler. To trzeci krążek wywalczony przez niego na zimowych igrzyskach - wcześniej wywalczył srebro i brąz w Salt Lake City w 2002 roku. Jest to też dziewiąty medal olimpijski i czwarty srebrny w sportach zimowych w historii występów Polaków.

Złoty medal wywalczył Simon Amman, wyprzedzając Małysza o siedem punktów. Szwajcar znokautował rywali, skacząc w drugiej serii 108 metrów. W ten sposób bez problemu utrzymał czołowe miejsce z pierwszej serii (103,5 metra). Amman, wygrywając na skoczni normalnej, powtórzył wyczyn z 2002 roku. Brązowy medal zdobył Austriak Gregor Schlierenzauer, który awansował z siódmej pozycji po pierwszej serii.

Małysz w pierwszej serii osiągnął drugą odległość, ex aequo z Michaelem Uhrmannem, który wyprzedzał Polaka dzięki lepszym ocenom sędziów. W finałowej serii Małysz skoczył 105 metrów, odpierając atak Schlierenzauera (101 i 106,5 metra).

W finałowej serii skakał także Kamil Stoch, który po pierwszej serii zajmował 22. miejsce (skok na 98,5 metra). W drugiej uzyskał tylko 95,5 metra i spadł w klasyfikacji konkursu o pięć miejsc - na 27.
Do finałowej serii nie udało się awansować Stefanowi Huli, któremu skok na 95 metrów dał 31. miejsce, a także Krzysztofowi Miętusowi - po skoku na 94 metry zajął w konkursie 36. pozycję.

Konkurs skoków na normalnej skoczni był pierwszym finałem 21. Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Oznacza to, że pierwszymi liderami klasyfikacji medalowej została reprezentacja Szwajcarii.