Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

300 lat Suwałk. Suwalczanie rozpoczęli jubileusz obchodów rocznicy nadania praw miejskich [Zdjęcia]

hel
Uroczysta sesja z udziałem radnych minionych kadencji odbywa się dzisiaj (2 marca) sesja Rady Miejskiej w Suwałkach. Posiedzenie zainaugurowało obchody jubileuszu 300-lecia nadania praw miejskich.

Dzisiejsza (2 marca) uroczysta sesja rady miasta zainaugurowała cykl wydarzeń związanych z jubileuszem 300-lecia nadania praw miejskich Suwałkom. Takiej jednomyślności jak podczas tego posiedzenia chyba nigdy wcześniej nie było. Radni jednogłośnie zdecydowali o wyróżnieniu trzech osób, których dotychczasowe działania przyczyniły się do promocji miasta, wzrostu bezpieczeństwa, czy promocji sportu. Jeden z medali trafił do proboszcza parafii św. Kazimierza Królewicza, który jest organizatorem akcji Krzyś, czy Suwalskich Kaziuków, a w lipcu tego roku odchodzi na emeryturę.
– Zawsze marzyłem o tym, aby pracować w Suwałkach – mówił ks. Łuba. – Słyszałem, że to fajne miejsce do życia, że ludzie są hojni i życzliwi. Gdy otrzymałem dekret biskupa o przeniesieniu do suwalskiej parafii, aż podskoczyłem z radości. Wkrótce przestanę rządzić parafią, ale na pewno nie będę siedział bezczynnie na kanapie.
Z kolei Wojciech Fortuna, były skoczek narciarski został Honorowym Obywatelem Suwałk. Takim tytułem, do tej pory, mogło poszczycić się tylko dziesięć osób, a wśród nich prof. Andrzej Strumiłło. Fortuna jest drugim żyjącym i wyróżnionym suwalczani-nem. W pozostałych przypadkach tytuły przyznawano pośmiertnie.
Wojciech Fortuna to pierwszy w historii polskich sportów zimowych złoty medalista Igrzysk Olimpijskich Sapporo 1972. Od 2005 roku mieszka w podaugustowskiej wsi i aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Suwałk. M.in. stanął na czele komitetu budowy obwodnicy miasta.

Szczęście sprzyja lepszym

Posiedzenie rady miasta było okazją do podsumowań. Od 1990 roku miastem rządziło sześciu prezydentów – Zdzisław Chmielewski, Leszek Stanisław Poźniak, Grzegorz Wołągiewicz, Józef Gajewski, Wiesław Stelmach (pełniący funkcję prezydenta po śmierci Gajewskiego) i Czesław Renkie-wicz, który na najważniejszym w mieście fotelu zasiada już trzecią kadencję. Z kolei w radzie miasta zasiadało niemal 170 osób, niektórzy kilkukrotnie.
– Parokrotnie wiatr wiał w żagle miasta – oceniał prezydent Renkiewicz.
Choćby wtedy, gdy powołano województwo suwalskie i jego “stolica” zaczęła w błyskawicznym tempie się rozwijać. Powstały nowe zakłady pracy, instytucje i ogromne osiedle Północ. Kolejny raz, gdy po wejściu do Unii Europejskiej do samorządu, dzięki licznym i dobrze przygotowanym projektom zaczęły płynąć pomo-cowe środki. Dzięki nim wybudowano obiekty, które poprawiły standard życia mieszkańców.
Natomiast prof. Adam Dobroński pytany dlaczego Suwałki tak dynamicznie się rozwijają odparł, że mają m.in. dobrych liderów, mieszkańców, którzy nie toczą sporów, wojsko i korzystny układ geopolitycz-ny.
– Ponoć szczęście mają lepsi, więc widać, że Suwałki były najlepsze – skwitował pytania.
Podczas dyskusji panelowej prelegenci zwrócili uwagę na to, że Suwałki mają jeszcze duże możliwości rozwoju, ponieważ są m.in. świetnie położone. A niepokoić powinno starzenie się mieszkańców. Trzeba więc robić wszystko, aby w grodzie Nad Czarną Hańczą chcieli osiedlać się młodzi.

Zobacz koniecznie: Oddając krew ratujesz życie - dlaczego warto oddawać krew?[/i]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto