MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital Psychiatryczny w Suwałkach. Powstanie ośrodek leczenia nerwic w Smolnikach [Zdjęcia]

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Kosztem blisko dziesięciu milionów złotych zostanie zmodernizowany budynek po byłej szkole w Smolnikach. Postanie tam ośrodek terapeutyczny.

W piątek władze województwa podpisały z dyrektor szpitala psychiatrycznego umowę na sfinansowanie inwestycji.

– Rozpocznie się ona w grudniu tego roku i zakończy w ciągu dwóch lat – informuje Bożena Łapińska, dyrektor „psychiatryka” w ramach którego będzie funkcjonować ośrodek. – Posiadamy już dokumentację techniczną, wymagane zgody, a potrzebujemy jedynie wyłonić w drodze przetargu firmę, które zrealizuje zlecenie. Mam nadzieję, że przeprowadzimy to bardzo sprawnie i wykonawca się znajdzie.

– W ramach inwestycji zostanie wykonany remont budynku, zakupione sprzęty medyczne, informatyczne i meble - informuje odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa Marek Malinowski.

Dodaje, że o powstanie ośrodka terapii psychiatrycznej w Smolnikach bardzo zabiegały dyrektor Łapińska, a także członek zarządu województwa podlaskiego Wiesława Burnos.
Nieruchomość w Smolnikach – działka i budynek została odkupione przez władze województwa od gminy.

– Ośrodek zrealizuje potrzeby, które obserwujemy od kilku lat – mówi dyrektor Łapińska. – Uruchomimy tam psychoterapię, terapię i opiekę środowiskową.

W placówce będzie około 25 łóżek dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi, potocznie zwanymi nerwicami.

– Problem, wbrew pozorom jest bardzo duży. Szacuje się, że nerwice dotykają co czwartą osobę w naszym kraju – dodaje dyrektor.

W oddalonym o osiemnaście kilometrów od Suwałk ośrodku prowadzona będzie terapia indywidualna, grupowa, a także rodzinna. Na tę ostatnią specjaliści chcą zwrócić szczególną uwagę.
Dyrektor Łapińska dodaje, że obok oddziału w Smolnikach powstanie tam również poradnia nerwic, poradnia promocji zdrowia psychicznego i zespołu opieki środowiskowej. Te komórki już funkcjonują przy suwalskim szpitalu psychiatrycznym. Ale otwarcie ośrodka pozwoli przenieść je w dużo lepsze warunki pobytu, opieki i pracy.

– Do terapii naszych pacjentów chcemy wprowadzić aspekt przyrodniczy i relaksu, który jest bardzo ważny w skutecznym leczeniu zaburzeń emocjonalnych – dodaje dyrektor Łapińska. – Smolniki to najpiękniejsze miejsce w kraju. W naszej ocenie jest to idealne do realizacji tego programu.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto