MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pionierskie zabiegi stymulujące pracę serca w Centrum Kardiologii Scanmed w Ełku

Helena Wysocka
Helena Wysocka
Lekarze z Centrum Kardiologii Scanmed w Ełku wykonali pionierskie zabiegi stymulujące pracę serca. Efekt był znakomity. Pacjenci poczuli ulgę i mieli więcej sił.

Chodzi o zabieg stymulacji pęczka Hisa.

-To rewolucja w stymulacji serca, technika entuzjastycznie przyjęta przez środowisko lekarskie na całym świecie. Pozwala na odtworzenie naturalnego przepływu prądu w sercu i uniknięcie odległych powikłań, związanych z klasyczną stymulacją serca” – mówi dr n. med. Marcin Gułaj, który przeprowadził 2 pierwsze zabiegi. – Podejrzewam, że w ciągu najbliższych 5-10 lat te zabiegi będą standardem.

Stymulacja pęczka Hisa polega na takiej modyfikacji klasycznej stymulacji, aby umożliwić fizjologiczny, synchroniczny skurcz komór. Elektroda komorowa nie jest umieszczana w dowolnym miejscu prawej komory, tylko w pęczku Hisa, który stanowi naturalną, szybką magistralę przesyłu prądu w sercu. Dotychczas stymulowanie komór przebiegało w ten sposób, że elektroda pobudzała bezpośrednio mięśniówkę prawej komory, prąd rozchodził się wolniej i skurcz komór był mniej efektywny, a w dłuższej perspektywie prowadziło to do niekorzystnych zjawisk takich jak migotanie przedsionków, niewydolność serca, a nawet do zwiększonej śmiertelności. Natomiast stymulacja pęczka Hisa odtwarza fizjologię układu bodźco-przewodzącego serca i zapobiega przynajmniej części z tych zjawisk.
W ełckiej klinice kardiologicznej zostały przeprowadzone dwa pierwsze zabiegi stymulacji pęczka Hisa. Pierwszym pacjentem był 80-letni mężczyzna z utrwalonym migotaniem przedsionków. Efekt zabiegu był znakomity, pacjent od razu poczuł ulgę i miał więcej sił. Drugą pacjentką była 77-letnia kobieta z chorobą dwóch węzłów.

Centrum Kardiologii Scanmed w Ełku rozpoczęło pracę w 2007 roku. Ośrodek specjalizuje się w zabiegach kardiologii interwencyjnej, zarówno w nagłych przypadkach – głównie leczenie ostrych zespołów wieńcowych, jak i planowanych zabiegach kardiologicznych z zakresu hemodynamiki i elektrofizjologii. Świadczenia realizowane są w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

od 7 lat
Wideo

Gałązka-Sobotka: kładziemy pacjentów w szpitalu bez uzasadnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto