Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrus, który był na nieludzkiej ziemi. Cenne pamiątki w Instytucie Pileckiego

Anna Gryza - Aneszko
Anna Gryza - Aneszko
Augustowscy Sybiracy przekazali pamiątki do Instytutu Pileckiego. Mają one wartość nie tylko historyczną, ale także sentymentalną
Augustowscy Sybiracy przekazali pamiątki do Instytutu Pileckiego. Mają one wartość nie tylko historyczną, ale także sentymentalną A. Gryza - Aneszko
Prawie sto cennych historycznych pamiątek przekazali augustowscy Sybiracy do Domu Pamięci Obławy Augustowskiej, które powstaje w mieście. Rzeczy, które mają ogromną wartość sentymentalną wzbogacą zbiory oraz wystawę stałą w Domu Turka, gdzie więziono i torturowano patriotów.

Oprócz dokumentów, wśród rzeczy przekazanych przez Związek Sybiraków są fotografie czy modlitewniki.

- Są także walizki, które wykonywane były przez sybiraków, kiedy wracali już do Polski, w latach repatriacji wojennej, w latach 1946-1948. Dla niektórych z nich taka jedna lub dwie walizki to był cały majątek, z którym wracali do ojczyzny - opowiadał podczas oficjalnego przekazania Bartosz Gralicki, kierownik Instytutu Pileckiego w Augustowie.

Wśród cennych pamiątek jest także obraz Matki Boskiej, który został przewieziony przez sybiraków w małych kawałkach. Barbara Czartoszewska, prezes Augustowskiego Związku Sybiraków przekazała Instytutowi lniany obrus, który był z rodziną na nieludzkiej ziemi i wrócił z nimi do Polski.

- Dziękuję, że mogliśmy przekazać Instytutowi pamiątki. Nie miały one do tej pory godnego miejsca na przechowywanie. Teraz będą zaopiekowane - mówiła wzruszona prezes.

Data przekazania pamiątek nieprzypadkowa. Dziś przypada 83. rocznica pierwszej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego. W nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku wojska NKWD rozpoczęły pierwszą masową deportację polskich obywateli w głąb Związku Sowieckiego. W jej wyniku ponad 140 tys. osób - głównie leśników, kolejarzy, osadników cywilnych i wojskowych oraz urzędników państwowych wraz z całymi rodzinami, zostało przesiedlonych na Syberię oraz do północnych obwodów Rosji. Była to największa z czterech wielkich deportacji kresowych przeprowadzonych przez Związek Sowiecki w latach 1940-1941.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na augustow.naszemiasto.pl Nasze Miasto