Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Suwałkach już niebawem odbędą się kolejne bezpłatne badania poziomu cukru we krwi

msi
Prócz cukru można będzie także zbadać ciśnienie oraz poprosić o wyliczenie wskaźnika masy ciała tzw. BMI, a więc sprawdzić, czy nasza waga jest w normie. 

– Ważne, aby na badanie przyjść po spożytym wcześniej posiłku. Zazwyczaj jest tak, że pacjenci obawiając się niekorzystnego dla nich wyniku nic nie jedzą. To wielki błąd, a wynik badania nie jest wstanie wskazać nam faktycznego stanu zdrowia pacjenta - mówi dr Ewa Korneluk.
Prócz cukru można będzie także zbadać ciśnienie oraz poprosić o wyliczenie wskaźnika masy ciała tzw. BMI, a więc sprawdzić, czy nasza waga jest w normie. – Ważne, aby na badanie przyjść po spożytym wcześniej posiłku. Zazwyczaj jest tak, że pacjenci obawiając się niekorzystnego dla nich wyniku nic nie jedzą. To wielki błąd, a wynik badania nie jest wstanie wskazać nam faktycznego stanu zdrowia pacjenta - mówi dr Ewa Korneluk. msi
Wielu z nas choruje na cukrzycę i nie zdaje sobie z tego nawet sprawy. O cukrzycy oraz prawdach i mitach na jej temat opowiada dr Ewa Korlneluk, diabetolog, która już 10 listopada w aquaparku organizuje kolejną akcję badania cukru we krwi.

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 miliony osób z czego 1/3 z nich nie zdaje sobie z tego nawet sprawy.

– Pacjenci o swojej chorobie często dowiadują się zupełnie przypadkiem np. trafiają do szpitala po udarze lub zawale serca, których jak się okazuje przyczyną była zaawansowana cukrzyca. Zdarza się, że cukrzyca jest wykrywana kiedy pacjent trafia z jakimś złamaniem lub po wypadku – opowiada diabetolog.

Im wcześniej tym lepiej
Doktor dodaje, że wczesne wykrycie choroby i podjęcie specjalistycznego leczenia może ją cofnąć dlatego tak ważne jest regularne badanie poziomu cukru we krwi. Zarówno nagły spadek masy ciała jak i otyłość mogą świadczyć o postępującej chorobie.

– Nagły spadek masy ciała, który co niektórych może cieszyć, ale nie powinien może świadczyć o silnych zaburzeniach metabolizmu, a tym samym o bardzo wysokim poziomie cukru we krwi i początkowym etapie cukrzycy – tłumaczy Ewa Korneluk. – Z kolei nadwaga wskazuje na delikatne podwyższenie poziomu cukru we krwi z którym można sobie poradzić i jej postępowanie cofnąć.

Po czym poznać, że coś z naszym zdrowiem dzieje się nie tak? Z pewnością jest to częste oddawanie moczu. Jeżeli wcześniej w nocy nie musieliśmy wstawać za potrzebą, a obecnie to robimy powinniśmy koniecznie się przebadać. Kolejnym z symptomów jest także wzmożone pragnienie, którego dotąd nie było. Jeżeli bardzo dużo pijemy to też może świadczyć o cukrzycy.

Także zapalenie okolic zębowych i przyzębia oraz ogólne problemy stomatologiczne są sygnałem, że coś w naszym organizmie dzieje się nie tak.

O cukrzycy mogą też świadczyć problemy skórne, czyraki oraz trudno gojące się rany, krótko mówiąc chorobę może nam wykryć także dentysta, czy dermatolog.

Czytaj również: Cukrzyca to nie wyrok. Wystarczy dieta i sport

– Nadmierne spożywanie alkoholu również może doprowadzić do cukrzycy, którą powoduje uszkodzenie trzustki - opowiada Korneluk. Z kolei papierosy cukrzycy nie powodują, ale nasilają jej przebieg. Otóż, przyśpieszają rozwój miażdżycy, mają wpływ na podwyższony cholesterol i nadciśnienie, które towarzyszą tej chorobie.

Doktor zaznacza jednak, że mitem jest stwierdzenie, że o cukrzycy świadczy nieustanna senność oraz znużenie.

Informuje także że niedobór cukru w organizmie jest tak samo niebezpieczny jak nadmiar.– Jeżeli mamy tzw. wilczy apetyt, pocimy się na czole, podwójnie widzimy i drążą nam ręce to są objawy spadku cukru powodujące nieodwracalne zmiany w mózgu.

Zjedz i idź na badanie
10 listopada w godz. 13-17 w suwalskim aquaparku dr Korneluk organizuje kolejną akcję bezpłatnych badań w kierunku cukrzycy. Prócz cukru można będzie także zbadać ciśnienie oraz poprosić o wyliczenie wskaźnika masy ciała tzw. BMI, a więc sprawdzić, czy nasza waga jest w normie.

– Ważne, aby na badanie przyjść po spożytym wcześniej posiłku. Zazwyczaj jest tak, że pacjenci obawiając się niekorzystnego dla nich wyniku nic nie jedzą. To wielki błąd, a wynik badania nie wskazuje nam faktycznego stanu zdrowia pacjenta - kończy ekspertka.

Uwaga! Pomylenie tych grzybów grozi śmiercią!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto