Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele na wymianie zagranicznej we Włoszech

Julia Krawczyk
Organizatorzy
Nauczyciele ze Stowarzyszenia "Edukacja-Młodzież", która na co dzień zajmuje się nauczaniem młodzieży z Centrum Kształcenia i wychowania OHP w Pleszewie wymieniali swoje doświadczenia z włoskimi kolegami, którzy również zajmują się edukowaniem młodych ludzi.

Wszystko za sprawą wizyty pleszewian we włoskim Riccione, która była możliwa dzięki projektowi "Gastronomia i Hotelarstwo-Aktywność na Rynku Pracy TRIO" finansowanemu ze środków Programu Erasmus+, Akcja 1 Mobilność Edukacyjna.

Dziesięcioosobowa grupa nauczycieli wyjechała do Riccione, nadmorskiej miejscowości położonej w regionie Emilia-Romania ( w prowincji Rimini) na zaproszenie organizacji goszczącej Umbria Training Center, dzięki
której mieli możliwość uczestniczenia w tzw. job shadowing.

-Job shadowing to forma nauki poprzez przyglądanie się temu, co robią inne osoby. Nauczyciele, którzy pojechali do Włoch - przez pięć dni towarzyszyli swoim włoskim kolegom, którzy tam na miejscu zajmują się profesjonalnie kształceniem zawodowym. I to nas najbardziej interesowało, ponieważ nauczyciele ze Stowarzyszenia Edukacja- Młodzież zajmują sie również nauczaniem zawodowym młodzieży w pleszewskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Korzyści z tego rodzaju wizyt są obustronne. Nasi nauczyciele obserwowali, jak wygląda system włoskiej edukacji i praktyk zawodowych, a Włosi z kolei mieli okazję do tego, aby dowiedzieć się, jak to wygląda u nas.- wyjaśnia ideę wyjazdu Wiesława Wawroska, wicedyrektor pleszewskiego Centrum.

Delegacja z Pleszewa skorzystała też z okazji i odwiedziła szkołę gastronomiczno – hotelarską oraz restauracje i hotele, w których odbywają się praktyki zawodowe dla uczniów.

- Wzajemna wymiana polsko-włoskich doświadczeń może więc zaowocować przeniesieniem najlepszych pomysłów z Włoch do Polski i odwrotnie. I o to chodzi, bowiem nie można się zamykać na nowości. Robimy to po to, aby nasi uczniowie, którzy chodzą do szkoły zawodowej i uczą się fachu kucharza byli bardziej elastyczni i otwarci na inną kulturę. A to jest możliwe przede wszystkim dzięki nauczycielom, którzy wpajają im wiedzę. - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor CKiW w Pleszewie.

W ramach unijnego projektu "Gastronomia i Hotelarstwo-Aktywność" na Rynku Pracy TRIO we Włoszech odbywają się również staże zagraniczne dla 30 absolwentów kierunków gastronomiczno-hotelarskich i pokrewnych z powiatu pleszewskiego,krotoszyńskiego,jarocińskiego i ostrowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto