Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekolodzy zapraszają na wykład prof. Kowalczyka na zrębie w Białowieży

Andrzej Zdanowicz
To wybitny badacz przyrody
To wybitny badacz przyrody Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, Białowieża
Naukowiec z Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży będzi eopowiadał o Puszczy

Wobec chaosu informacyjnego, jaki panuje na temat Puszczy, powstaje właśnie Akademia na Zrębie. To wspólna inicjatywa miłośników przyrody, aktywistów i lokalnej społeczności, której celem jest przeciwstawienie się zamienianiu Puszczy w plantację desek.

Czy wiecie, że Puszcza zapewniła przetrwanie żubrom, a żubr przyczynił się do ochrony Puszczy Białowieskiej? Czy wiecie, że 50% lasów gospodarczych Puszczy to wciąż lasy naturalne? Czy wiecie, że wilki i martwe drzewa wspierają naturalne odnowienie lasu? – pytają organizatorzy spotkania, które odbędzie się w niedzielę 4 czerwca od godz. 12.00 na terenie Puszczy. – Puszcza jest wyjątkowa, ale jej unikatowość ginie na naszych oczach. Prowadzona masowa wycinka i sztuczne nasadzenia zamieniają naszą dziką Puszczę w zwykły las gospodarczy. Jedyny naturalny nizinny las w Europie – wielogatunkowy, wielowarstwowy, wielowiekowy zamieniany jest w las, jakich wiele: jednogatunkowy, jednowarstwowy, jednowiekowy...

W niedzielę 4 czerwca o Puszczy – ostatniej wyspie pierwotnej przyrody opowie nam dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN – prof. nadzw. dr hab. Rafał Kowalczyk, leśnik z wykształcenia. Jego projekty badawcze obejmują ssaki drapieżne (ryś, wilk, borsuk i jenot) oraz duże ssaki kopytne (żubr, łoś). R. Kowalczyk jest autorem ponad 40 publikacji naukowych. Obecnie realizuje projekty badawcze dotyczące historii, ekologii żerowania oraz zarządzanie populacjami żubra i łosia.

Przypomnijmy, że w sobotę 27 maja na terenie nadleśnictwa Hajnówka ponad 200 osób wzięło udział w akcji obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec zamknięcia terenu Puszczy Białowieskiej dla mieszkańców i turystów. 31 maja wypowiedzieli się na ten temat radni Gminy Białowieża, przegłosowując 10 głosami za przy 2 wstrzymujących się (leśnicy) uchwałę wzywającą nadleśnictwa Hajnówka i Białowieża do zlikwidowania zakazów wstępu do lasu.

Zakazy te zostały wprowadzone pod pretekstem zapewnienia bezpieczeństwa odwiedzającym, ale nie ulega wątpliwości, że prawdziwą przyczyną jest chęć ukrycia przed opinią publiczną olbrzymiej skali masowej wycinki naturalnych, także ponadstuletnich drzewostanów. Wycinane są również zdrowe drzewa, stosowany jest ciężki sprzęt typu harvestery, a kora z drzew z kornikiem pozostaje na miejscu, co zadaje kłam argumentom Lasów Państwowych o prowadzonej walce z gradacją kornika.

Kontakt:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, [email protected],

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto